faksimile detaildarmstadt: reprezentativní publikace das evangeliar heinrichs des löwen und mathildes von england

Darmstadt: Reprezentativní publikace Das Evangeliar Heinrichs des Löwen und Mathildes von England

Anotace:

Wbg Edition vydalo v limitovaném nákladu 999 exemplářů reprezentativní publikaci „Das Evangeliar Heinrichs des Löwen und Mathildes von England“, která představuje proslulý románský Evangeliář Jindřicha Lva, jeden z nejkrásnějších rukopisů evropského středověku. Ten je zajímavý mimo jiné i tím, že se za vlády římského císaře a českého krále Karla IV. dostal do Prahy.

Rozsáhlý manuskript (452 stran) již není připisován pouze vévodovi Jindřichu Lvovi, ale i jeho manželce Matyldě, dceři anglického krále Jindřicha II. Vznikl mezi roky 1175 a 1188 ve skriptoriu kláštera Helmarshausen a je představen hned z několika různých úhlů pohledu. Oba autoři knihy, historik Bernd Schneidmüller a historik umění Harald Wolter- von dem Knesebeck tak přibližují výjimečný rukopis nejen po stránce umělecké, ale i historické a liturgické. Velká pozornost je též věnována jeho osudům, zejména pak v 19. a 20. století.

Významnou součástí publikace jsou především reprodukce všech padesáti mistrovských iluminací a dalších zdobených stránek kodexu, které jsou navíc doplněny zasvěceným popisem.

Evangeliář Jindřicha Lva a Matyldy Anglické byl v roce 1983 zakoupen v Londýně za rekordních 32 milionů německých marek a dnes je střídavě uchováván v knihovnách v Mnichově a ve Wolfenbüttelu.

(SK)

 

Bernd Schneidmüller – Harald Wolter-von dem Knesebeck, Das Evangeliar Heinrichs des Löwen und Mathildes von England, wbg Edition, Darmstadt 2018, 256 stran, doporučená cena 99,95 euro, od 1. února 2019 pak 129 euro

 

Internet:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/13511/das-evangeliar-heinrichs-des-loewen-und-mathildes-von-england?c=43069


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru