Ostrava: Přednáška Marka Zágory Diví lidé v rukopisech Václava IV. v úterý 10. října 2017 v 16:30 v ostravském Domě umění

 

Přednáška historika Marka Zágory „Diví lidé v rukopisech Václava IV.“ se uskuteční v úterý 10. října 2017 v 16:30 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku X.

Z ohromné knihovny římského a českého krále Václava IV. se do současnosti dochoval jen malý zlomek, z něhož si můžeme udělat představu nejen o králově uměleckém vkusu, ale i jeho zájmech. Václavovy rukopisy ohromují především svou výzdobou, která je plná skryté symboliky. Velice oblíbeným motivem byli diví lidé, přesněji diví muži, srstí porostlé bytosti s dlouhými vlasy a vousy, kteří již od antiky symbolizovali tělesnou sílu, nezkrotnou plodnost a sexuální touhy. V manuskriptech mají většinou roli štítonošů nebo strážců štítů. Jejich „módním“ doplňkem je pak točenice převážně modré barvy, uvázaná buď kolem čela, nebo kolem pasu. Jiní diví muži jsou vypodobněni i s dalšími symboly Václava IV., jako jsou ledňáček nebo vědérko, které bylo typické pro postavy lazebnic. Zajímavá jsou rovněž vyobrazení divých mužů s kyji, které snad mohou symbolizovat mužnost a mužskou potenci. Přednáška přiblíží imaginární svět „Václavových“ divých mužů.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru