Ostrava: Přednáška Marka Zágory Historia plantarum v úterý 11. června 2019 v 16:30 v knihovně a badatelně Galerie výtvarného umění v Ostravě

 

Přednáška historika Marka Zágory „Historia plantarum“ se uskuteční v úterý 11. června 2019 v 16:30 v knihovně a badatelně Galerie výtvarného umění v Ostravě (Poděbradova ulice 1291/12 za Domem umění). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku XI.

 

O rukopisu „Historia plantarum“, který se dnes nachází v Biblioteca Casanatense v Římě, víme, že se původně nacházel v knihovně římského a českého krále Václava IV. Zajímavý manuskript vznikl krátce před rokem 1400 v Lombardii v dílně Giovannina dei Grassiho a do královy knihovny se nejpravděpodobněji dostal jako dar milánského vládce Gian Galeazza Viscontiho, jehož rodině propůjčil Václav IV. v roce 1395 vévodský titul. Text je řazen abecedně a postupně představuje různé rostliny, zvířata a minerály, hlavní pozornost je pak věnována jejich využití v lékařství. Dílo je nejčastěji označováno jako „Tacuinum sanitatis“, nebo „Historia plantarum“, objevují se ale i názory, že přesnější je označení „Encyclopaedia medica“. Přednáška představí nejen bohatou obrazovou výzdobu rukopisu, ale i samotný text.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru