Ostrava: Přednáška Marka Zágory Jana z Arku – příběh Panny Orleánské v úterý 12. listopadu 2019 v 16:30 v Domě umění v Ostravě

 

Přednáška historika Marka Zágory „Jana z Arku – příběh Panny Orleánské“ se uskuteční v úterý 12. listopadu 2019 v 16:30 v Domě umění v Ostravě. Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku XII.

 

Letos uplynulo 590 let od jedné z klíčových událostí tzv. stoleté války mezi Francií a Anglií. Francouzské vojsko vedené Janou z Arku (1412-1431) dobylo město Orléans. Jana je považována za nejlépe doloženou ženskou postavu v historii. Nebyla chudou, hloupou dívkou nebo loutkou v rukách vlivných mužů, naopak měla své politické přesvědčení, a proto se přidala na stranu dauphina Karla, kterému dopomohla až ke královské korunovaci v Remeši. Byla mladou, silnou ženu, která sebe samotnou považovala za věštkyni a která si stala pevně za svým, a byla pro to ochotna i zemřít. Její tělo se postupně fyzicky i psychicky přizpůsobilo nové roli. I když byla ženou, vystupovala jako muž a v mužském oděvu vedla i vojáky do bitev. Přednáška přiblíží život a osobnost Jany z Arku. Pozornost bude věnována i jejímu „druhému“ životu, který je spjat hlavně s rehabilitačním procesem z roku 1456, kdy byl zrušen rozsudek smrti upálením za kacířství.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru