Ostrava: Přednáška Marka Zágory Každodenní život ve Velislavově bibli v úterý 14. listopadu 2017 v 16:30 v ostravském Domě umění

 

 

Přednáška historika Marka Zágory „Každodenní život ve Velislavově bibli“ se uskuteční v úterý 14. listopadu 2017 v 16:30 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku X.

 

Nejobsáhlejší obrazový rukopis ve středověké střední Evropě vznikl v polovině 14. století z podnětu Velislava, pražského kanovníka a notáře krále Jana Lucemburského a pozdějšího notáře a protonotáře Karla IV. Proslulá Velislavova bible je dnes jedním z pokladů Národní knihovny České republiky. Z původních 200 pergamenových listů se nám dochovalo 188 a na nich 747 obrazů, z nichž se většina vztahuje k biblickým textům. Na závěr byl pak zařazen cyklus o českých patronech sv. Václavu a sv. Ludmile, v němž se objevují i odkazy k Velké Moravě. V celém díle převažuje obraz nad slovem, které se omezuje převážně na popisky vyobrazených scén. V souvislosti s tím se o rukopisu často hovoří jako o středověkém komiksu. Tento komiks je ale zároveň velice zajímavým obrazovým zdrojem informací o každodenním životě, i když se k němu musí přistupovat obezřetně. Přednáška přiblíží život středověkého člověka viděný očima knižního malíře poloviny 14. věku.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru