Ostrava: Přednáška Marka Zágory Liber viaticus Jana ze Středy v úterý 9. ledna 2018 v 16:30 v ostravském Domě umění

 

Přednáška historika Marka Zágory „Liber viaticus Jana ze Středy“ se uskuteční v úterý 9. ledna 2018 v 16:30 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku X.

 

Významnou osobností dvora římského císaře a českého krále Karla IV. byl kancléř a litomyšlský, později olomoucký biskup Jan ze Středy, jenž proslul též jako objednavatel luxusních manuskriptů. Nejvýznamnějším dochovaným rukopisem je Liber viaticus, který je považován za jeden z nejkrásnějších iluminovaných rukopisů vzniklých v Čechách. Rozměrný manuskript vytvořený v Praze mezi roky 1353-1364 je známý svou kvalitní výzdobou a bohatým zlacením.

Autorem byl malíř, jenž využil znalost italského a francouzského umění. Nádherné jsou jednotlivé iniciály, v nichž se objevují i nové ikonografické prvky, kupř. ve scéně Zvěstování Panně Marii Davidova věž ze slonové kosti, ilustrující výjimečnost celé události. Na výzdobu některých velkých iniciál pak navazují osobitá vyobrazení v dolních bordurách, např. na počátku žaltáře s králem Davidem adorujícím Krista jsou zobrazeny zvířecí zápasy, symbolizující boj dobra se zlem. Přednáška představí tento skvost knižní malby.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru