Ostrava: Přednáška Marka Zágory Méně a více známá vyobrazení Václava IV. v úterý 8. ledna 2019 v 16:30 v ostravském Domě umění

 

Přednáška historika Marka Zágory „Méně a více známá vyobrazení Václava IV.“ se uskuteční v úterý 8. ledna 2019 v 16:30 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku XI.

 

V srpnu 2019 si připomeneme šestisté výročí smrti římského a českého krále Václava IV. z rodu Lucemburků. Na rozdíl od svého otce Karla IV. a nevlastního bratra Zikmunda se netěší velké pozornosti, protože má ze všech u nás vládnoucích Lucemburků nejhorší pověst. Pověst líného a nerozhodného krále, který se mnohem raději než vladařským povinnostem věnoval lovu nebo sbírání bohatě iluminovaných rukopisů. Proto zůstává ve stínu svých slavnějších příbuzných. Jeho otec ale i jej ovlivnil svým pojetím panovnické reprezentace. A tak se Karlův nejstarší syn a následník Václav IV. nechával často a rád vypodobňovat, ale velká část jeho soudobých zobrazení, zejména v rukopisech jeho soukromé knihovny, je zahalena rouškou tajemného světa středověké symboliky. Přednáška přiblíží dochovaná středověká vyobrazení Václava IV. a pokusí se poodhalit i některá skrytá tajemství.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru