Ostrava: Přednáška Marka Zágory Svatováclavská kaple v úterý 12. prosince 2017 v 16:30 v ostravském Domě umění

 

 

Přednáška historika Marka Zágory „Svatováclavská kaple“ se uskuteční v úterý 12. prosince 2017 v 16:30 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku X.

 

Svatováclavská kaple je nejposvátnějším prostorem Svatovítské katedrály. Kaple s hrobem sv. Václava se od 10. století nachází stále na stejném místě. Václavovy ostatky byly nejprve uloženy v jižní apsidě románské rotundy, ta byla později pojata do jižní lodi románské baziliky Spytihněva II. a obdobně ji do své stavby zahrnul i Petr Parléř. Svatováclavská kaple je ve skutečnosti samostatným kostelem uvnitř katedrály.

Stavba se vymyká svou polohou i velikostí. Z kaple byl a stále je jediný přístup vřetenovým schodištěm do Korunní komory. Kaple se vymyká i svou jedinečnou výzdobou. Stěny pod římsou jsou zdobeny leštěnými kamennými deskami, které jsou umně propojeny s nástěnnými malbami pašijových scén. Další malby z doby Vladislava Jagellonského se nacházejí nad římsou. Vyprávějí legendu o životě sv. Václava, jeho mučednické smrti, převezení jeho těla ze Staré Boleslavi do Prahy a zázracích. Největším sochařským skvostem kaple a vlastně celé katedrály je socha sv. Václava.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru