Ostrava: Přednáška Marka Zágory Z historie barev – MODRÁ v sobotu 10. června 2017 v ostravském Domě umění (Ostravská muzejní noc)

 

Přednáška historika Marka Zágory „Z historie barev – MODRÁ“ se uskuteční v sobotu 10.  června 2017 ve 20:00 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je součástí programu Ostravské muzejní noci.

Barvy hrají v našich životech, ale i dějinách velice významnou roli. Nejoblíbenější barvou současnosti je modrá, ale ne vždy tomu tak bylo. U Řeků a Římanů nebyla ceněnou barvou a byla dokonce přehlížena. Zároveň byla barvou bez jakékoliv významnější symboliky. K obratu došlo v 11. a hlavně 12. století, kdy se modrá stala barvou oděvu Panny Marie. S rozvojem jejího kultu tak modrá dostala novou náplň a stala se i barvou královskou. V pozdním středověku se modrá stala barvou morální a její dějiny se na několik staletí úzce spojily s černou, jež byla barvou bohatých a urozených. Od 17. století je modrá nejoblíbenější barvou v Evropě. Přednáška představí fascinující historii modré barvy a její symboliky od neolitu až téměř po současnost s hlavním důrazem na období středověku.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru