Ostrava: Přednáška Marka Zágory Zikmund Lucemburský na kostnickém koncilu v úterý 11. prosince 2018 v 16:30 v ostravském Domě umění

 

Přednáška historika Marka Zágory „Zikmund Lucemburský na kostnickém koncilu“ se uskuteční v úterý 11. prosince 2018 v 16:30 v ostravském Domě umění (Jurečkova 9, Ostrava 1). Přednáška je z cyklu Umělecké dílo jako pramen poznání života ve středověku XI.

 

Letos jsme si připomněli šestisté výročí ukončení známého kostnického koncilu, jedné z nejvýznamnějších událostí 15. století. Jeho cílem bylo vyřešit papežské schizma, jež trvalo od roku 1378. V roce 1414, kdy byl koncil zahájen, měla katolická církev hned tři Svaté otce a v Kostnici mělo dojít ke znovusjednocení katolické církve s jedním papežem v čele. Na konání koncilu se domluvili římský král Zikmund Lucemburský a papež Jan XXIII. Pro Zikmunda, od jehož narození letos uplynulo 650. let, mělo konání koncilu velký význam, ještě větší pak jeho výsledek. Byl to on, který svou autoritou, diplomacií a velkou energií dotáhl celé setkání ke konečnému úspěchu. Přednáška přiblíží Zikmundovu roli během celého koncilu. Hlavními průvodci kostnickým koncilem budou kostnický měšťan Ulrich Richental, autor Kroniky kostnického koncilu, a obchodník a kronikář Eberhard Windecke, autor proslulé „Knihy císaře Zikmunda“.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru