Zemřel historik umění profesor Jaromír Homolka

 

Jak nás informoval profesor Jan Royt, zemřel v neděli 28. května ve věku 91 let historik umění Jaromír Homolka. Jeho zájem se vždy soustředil na dějiny sochařství a architektury od 13. do 16. století. Stál za velkými projekty jako byla výstava Jihočeská pozdní gotika (1965), publikace Pozdně gotické umění v Čechách (1978, 1984), katalog nerealizované expozice České umění gotické (1970).

Na Karlově univerzitě od roku 1966 vychoval tři generace českých historiků umění. Na mne jako jednoho z jeho žáků nejvíce zapůsobilo, že vědu o umění chápal jako exaktní činnost, ale každou přednáškou nám svým příkladem naznačoval, že k pochopení takových velikánů, jako byl Mistr třeboňského oltáře, Claus Sluter nebo Giovanni Pisano je nezbytně zapotřebí i cit a lidská vášeň.

Jeho největší publikací zůstává kniha Gotická plastika na Slovensku (1972), základní dílo pro domácí i zahraniční badatele. Žel jako torzo zbyl jeho projekt velké monografie Petra Parléře, která zůstala po mnoho desetiletí jen v rukopise. Řada jeho cenných studií vyšla v malých nákladech - bylo by velmi užitečné, kdyby výbor toho nejlepšího se objevil souhrnně jako knižní publikace.

Peter Kováč


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru