výstavy detailgent a bruggy: optická revoluce – výstava deskových obrazů jana van eycka, nejslavnějšího pozdně gotického malíře

Gent a Bruggy: Optická revoluce – výstava deskových obrazů Jana van Eycka, nejslavnějšího pozdně gotického malíře

NA VÝSTAVY POŘÁDÁ ZÁJEZD KLUB PŘÁTEL STAVITELŮ KATEDRÁL VE SPOLUPRÁCI S CESTOVNÍ KANCELÁŘÍ SLAN TOUR. VŠECHNY TERMÍNY JSOU VYPRODANÉ, ALE REGISTRUJEME NÁHRADNÍKY!

 

V belgickém Gentu začala 1. února 2020 výstava malířského díla Jana van Eycka, geniálního malíře 15. století. Jeho život je spojen především s městem Bruggy, kde prožil posledních deset let svého života a vytvořil většinu obrazů. V roce 1432 si v severní části města koupil honosný dům. Ve městě, kde všichni stavěli z cihel a kámen se vozil z ciziny, to byl nevídaný luxus.

V Gentu však Jan společně se svým bratrem Hubertem namaloval úchvatný oltář Klanění Beránkovi pro katedrálu sv. Bavona, který je zázrakem evropského umění 15. století.

Oltář byl po několik let nákladně restaurován. Především se podařilo odstranit přemalby ze 16. století a celé dílo zazářilo v původní kráse. Na výstavě jsou vystaveny obrazy z vnější strany gentského oltáře, které si běžný divák může vůbec poprvé prohlédnout tváří v tvář. Mistrovství Jana van Eycka tak pozná do nejmenších detailů.

Britský výtvarník David Hockney před lety zjistil, že Jan van Eyck jako jeden z prvních používal černé komory, kde si pomocí zrcadel promítal na podložku obraz modelu. Docílil tak pči malování fotografické přesnosti. Právě této „optické revoluci“ v dějinách umění je výstava v Gentu věnována. Realismus van Eyck spojoval dohromady s mystikou.

Jako dvořan burgundského vévody Filipa Dobrého, nejbohatšího vladaře tehdejší Evropy, požíval Jan van Eyck velké úcty. V červenci 1434 si jeho ateliér v Bruggách přišla prohlédnout celá městská rada, čas od času za ním přijel i sám vévoda.

Ve službách Filipa Dobrého malíř jako diplomat i umělec hodně cestoval. Určitě navštívil Španělsko a Portugalsko. Svým zázračně fotorealistickým uměním ohromil západní Evropu. A na nejrůznějších místech se malíři snažili napodobit jeho styl i techniku. Výstava chce ukázat, v jaké míře se jim to dařilo. Takže originály Jana van Eycka doplňují díla jeho současníků a následovníků.

Také v Bruggách, kde malíř v roce 1441 předčasně zemřel, přichystali výstavu, která od 12. března představí detailně dva slavné obrazy ve sbírkách místního Groeningemuseum.

Jedním je velký obraz Madony, objednaný kdysi kanovníkem Georgem van der Paele pro kostel, který kdysi stával naproti radnici a v němž byl pohřben i sám Jan van Eyck. Druhé dílo je skutečnou raritou. Jde o podobiznu van Eyckovy manželky Margarety. Text na rámu říká, že ji Jan namaloval v roce 1439, když jí bylo 33 let. Kdy se narodil sám malíř, nevíme. Předpokládá se, že kolem roku 1390 nebo 1400. Z přísného výrazu tváře ženy mnozí dedukovali, že to se svou paní neměl právě jednoduché. Ale bylo to zřejmě šťastné manželství, což dokládá sám fakt, že van Eyck svoji životní družku namaloval. Stalo se tak vůbec poprvé v dějinách umění! Neznáme starší doklad podobného tvůrčího činu. Jan van Eyck byl ve všech směrech inovátorem!

K podobizně Margarety van Eyck:

http://www.stavitele-katedral.cz/modelky-slavnych-umelcu-margareta-a-malir-jan-van-eyck/

 

VÝSTAVY:

 

Van Eyck. An Optical Revolution

01.02.20-30.04.20

Museum of Fine Arts (MSK) Ghent

 

The largest Jan van Eyck exhibition ever. In 2020, the Museum of Fine Arts (MSK) Ghent is organizing the largest Jan van Eyck exhibition ever. Only about twenty works of this Flemish master have been preserved worldwide. At least half of them travel to our museum. They are brought together with work from Van Eyck’s studio and copies of paintings that have since disappeared. But also with more than 100 masterpieces from the late Middle Ages. No less than 13 museum rooms are being redesigned for this. The exhibition is open 7 days a week. Every Monday, Friday and Saturday the exhibition is open until 11.00 PM.

 

Internet:

https://www.mskgent.be/en/exhibitions/van-eyck

 

 

Jan van Eyck in Bruges

12 March to 12 July

Groeningemuseum Brugge

This exhibition is devoted to two masterpieces by the Burgundian court painter from Bruges: 'Madonna with Canon Joris Van der Paele' and 'Portrait of his wife Margaretha van Eyck'. The exhibition will familiarise you with Jan van Eyck’s Bruges period and uses authentic documents to demonstrate what kind of lifestyle the artist led in Bruges and where he lived. Technical research shows how the painter went about planning his paintings and how he occasionally made radical changes during the creative process. The exhibition also focuses on Joris van der Paele who had an impressive career at the Roman Curia during an extremely turbulent period. He bore witness to the power-games which were played out between the pope and the antipope and was involved with negotiations concerning the Hundred Years’ War and the councils.

 

Internet:

https://www.museabrugge.be/en/calendar/exhibitions/jan-van-eyck-in-bruges-1


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru