zaujalo nás detailkina v čr: vermeer – největší výstava, dokumentární film z cyklu výstavy na plátně

Kina v ČR: Vermeer – největší výstava, dokumentární film z cyklu Výstavy na plátně

Obrazy holandského mistra Jana Vermeera van Delft (1632–1675) jsou považovány za zhmotnění ticha a klidu v bouřlivé době evropského baroka. Každý z nich je obrovskou raritou, protože se jich zachovalo jen pětatřicet. Malíř na nich pracoval pečlivě a zdlouhavě. Maloval téměř výlučně interiéry svého domu v malebném městě Delftu.

Mezi opakujícími se rekvizitami se na malém jevišti téměř nehlučně pohybovaly ženy, jeho nejčastější téma. Nejsou vždy krásné, ale působí poeticky, stejně jako samotné obrazy. Nejčastěji čtou či píšou dopisy nebo se věnují hudbě.

Rozsáhlou Vermeerovu výstavu připravilo na jaře 2023 Rijksmuseum v Amsterodamu ve spolupráci s washingtonskou Národní galerií. Se zápůjčkami z celého světa bylo možné na jednom místě spatřit pohromadě nejslavnější Vermeerova díla, včetně Dívky s perlou, Geografa nebo Uličky v Delftu. Vůbec poprvé v nedávno restaurované podobě byl vystaven i drážďanský obraz Dívka čtoucí dopis.

Klub přátel Stavitelů katedrál pořádal ve spolupráci s cestovní kanceláří Slantour zájezd do Nizozemí na tuto velkolepou kulturní akci. V Delftu a v Amsterdamu jsme tehdy vyrazili po Vermeerových stopách. Na jedinečnou výstavu, kterou jsme navštívili, se nyní můžete vrátit v unikátním dokumentu, který přímo v Rijksmuseu natočil režisér David Bickerstaff.

Česká studijní kina nabízejí tento film od 11. září 2023 v rámci série Výstavy na plátně (Exhibition on Screen). Kino Světozor v centru Prahy promítá Vermeera ve čtvrtek 14. září (začátek 18.30).

 

Peter Kováč

 

Vermeer – největší výstava, dokument, Velká Británie, režie David Bickerstaff, hudba Asa Bennett, vypravěč Robert Lindsay, 2023, 90 min

 

Internet:

https://www.csfd.cz/film/1345511-eos-vermeer-nejvetsi-vystava/prehled/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru