faksimile detailkolín nad rýnem (köln): codex madrid i. - nová komentovaná edice hlavního díla leonarda da vinci o technice (böhlau verlag)

Kolín nad Rýnem (Köln): Codex Madrid I. - nová komentovaná edice hlavního díla Leonarda da Vinci o technice (Böhlau Verlag)

Anotace:

K pětistému výročí úmrtí renesančního génia Leonarda da Vinci vydalo nakladatelství Böhlau novou komentovanou edici proslulého Kodexu Madrid I., který je považován za hlavní Leonardovo dílo o technice. Rukopis byl dlouho nezvěstný a jeho objevení v roce 1964 v Madridu se stalo velkou senzací.

Kodex se skládá ze dvou částí, jedna přináší detailní kresby různých strojů, druhá pak řadu teoretických úvah. Leonardo se věnoval stavu techniky své doby a chtěl tento stav vylepšit. Detailně se zabýval různými problémy a vyvíjel různé stroje. Jeho nápady v oblasti dynamiky, statiky a hydrauliky pak dokonce předběhly svou dobu.

První edice madridského rukopisu vyšla již v roce 1974, ale řada otázek zůstala nezodpovězena. Nová čtyřsvazková, reprezentativní edice je koncipovaná zcela jinak. První dva svazky obsahují hlavní textové části, především překlad rukopisu a detailní komentář. Třetí svazek přináší vědecko-historické zařazení díla, vysvětlivky k technice kresby, různé přehledy a rejstříky. Poslední svazek je pak faksimilií všech stránek kodexu.

Všichni zájemci o technické dílo Leonarda da Vinci tak mají k dispozici moderní a zasvěcenou edici kodexu, který představuje renesančního génia jako inženýra.

(SK)

 

Dietrich Lohrmann - Thomas Kreft (Hg.), Leonardo da Vinci: Codex Madrid I, Kommentierte Edition, Böhlau Verlag, Köln 2018, 1 243 stran, doporučená cena 250 euro

 

Internet:

https://www.vandenhoeck-ruprecht-verlage.com/themen-entdecken/literatur-sprach-und-kulturwissenschaften/kulturwissenschaft/41043/leonardo-da-vinci-codex-madrid-i?number=BVK0000041


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru