ikonografie detailkomika ve středověkém výtvarném umění: nahá žena letící na falickém zvířeti

KOMIKA VE STŘEDOVĚKÉM VÝTVARNÉM UMĚNÍ: NAHÁ ŽENA LETÍCÍ NA FALICKÉM ZVÍŘETI

 

Komika ve středověku je tématem, jemuž je v posledních letech věnována zvýšena pozornost. Její hranice je však velice křehká. To, co nám, lidem 21. století připadá jako vtipné a směšné, mělo ve středověku většinou zcela jiný, často dokonce vážný význam. A proto se medievisté ke komickým výjevům, zejména pak k těm v rukopisech stavějí různě. Pro některé je to pokus o vyjádření smyslu textu jiným způsobem. Jiní zase vnímají rozvernou výzdobu bordur manuskriptů jako dílka odvádějící pozornost od hlavního textu, jejichž autoři se inspirovali světskými radostmi, středověkým folklorem nebo dokonce ozvuky antického pohanství.

Intepretace středověkých výtvorů není možná bez práce s dochovanými písemnými prameny, které nám alespoň částečně napomáhají pochopit umělecky ztvárněné scény, které vyvolávají na našich tvářích úsměv. Rozumíme jim však správně? Ukážeme si to v rámci tohoto seriálu na vybraných příkladech.

Nahá žena letící na falickém zvířeti

(Gratiánův dekret, Bologna, asi 1350–1360; dnes: Bibliothèque municipale, Lyon, ms. 5128, fol. 100r)

Gratiánův dekret, původně Concordia discordantium canonum, je kompendiem církevních předpisů vydaných před rokem 1140. Jeho autorem je mnich a mistr boloňské univerzity Gratianus (konec 11. století–před rokem 1160), jenž je považován za otce církevního práva. Jeho dílo patří k zakladatelským textům nejen církevního práva, ale západní právní vědy vůbec.

Je na první pohled zarážející, že v jednom z exemplářů tohoto velice oblíbeného právního díla najdeme vyobrazení nahé ženy, která si osedlala tvora podobného mužskému přirození. I když iluminace může působit vulgárně a její umístění v právním rukopise nepatřičně, musíme si uvědomit, že patří k tehdejší kultuře. Sexuální a erotické motivy byly ve středověku běžné a setkáváme se s nimi často na místech, kde bychom je vůbec neočekávali, např. i uvnitř sakrálních staveb.

Vypodobnění genitálií či tvorů jim se podobajících jsou ve středověkých iluminovaných rukopisech relativně vzácná. Zcela naopak je tomu kupř. u cínových poutních odznaků, které byly masově produkovány v době od konce 14. do poloviny 15. století. Docela častá jsou vyobrazení oživlých a antropomorfních genitálií. Jen v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu se nachází hned osmnáct exemplářů. Jejich náměty opravdu pobaví. Mezi dochovanými exempláři např. narazíme na vulvu jako poutnici v klobouku, která v jedné ruce drží poutnickou hůl a v druhé růženec. Mnohem častěji se pak objevují mužské orgány, většinou jako falická zvířata tvořená ztopořenými penisy s varlaty, která navíc bývají ještě doplněná křidélky a ocásky. Na některých najdeme dokonce i rolničku. Že by chtěli mít jejich „majitelé“ přehled, kde se jejich „orgán“ právě nachází? Těžko říct…

Vratně se však zpátky k iluminaci z exempláře Gratiánova dekretu, který vznikl kolem poloviny 14. století. „Jízda“ ženy je zde s velkou pravděpodobností metaforou sexuálního přestupku, který se objevuje mimo jiné v žalobách před církevními soudci. Co nelze řádně vysvětlit, je fakt, že toto vyobrazení vůbec nesouvisí s ilustrovaným textem. Je tak možné, že iluminátor jen popustil uzdu své hravé fantazie…

Marek Zágora

Předchozí díly seriálu:

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-rytir-bojujici-se-snekem/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-divy-muz-zapasici-s-ceskym-heraldickym-lvem/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-zvedavci-z-kostela-sv-fides-v-conques/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-zajic-slechticem/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-prisera-s-vejirovityma-usima/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-akvamanile-s-nametem-aristotela-a-phyllis/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-zapas-psa-s-kockou-ze-svatovitske-katedraly/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-hrad-lasky-%E2%80%93-psi-proti-zajicum/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-pohreb-lisaka-renarta/

http://www.stavitele-katedral.cz/komika-ve-stredovekem-vytvarnem-umeni-tanec-blaznu/

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru