výstavy detailkonstanz (kostnice): výstava welterbe des mittelalters. 1300 jahre klosterinsel reichenau (archäologisches landesmuseum baden-württemberg)

Konstanz (Kostnice): Výstava Welterbe des Mittelalters. 1300 Jahre Klosterinsel Reichenau (Archäologisches Landesmuseum Baden-Württemberg)

Anotace:

Od 20. dubna do 20. října 2024 bude v Archeologickém zemském muzeu Bádenska-Württemberska v Kostnici k vidění jedinečná zemská výstava „Welterbe des Mittelalters. 1300 Jahre Klosterinsel Reichenau“.

Vzácné zápůjčky a hned dva tituly světového dědictví UNESCO činí z výstavy jeden z nejpozoruhodnějších evropských výstavních projektů. Královský klášter Reichenau byl jedním z nejinovativnějších kulturních a politických center Říše a v 10. a 11. století zde působila vlivná malířská škola. Dlouho před vynálezem knihtisku byl klášter považován za jedno z největších center poznání a významný zdroj inspirace. I proto byl „klášterní ostrov Reichenau“ v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

V reichenauském skriptoriu vznikly některé z nejcennějších rukopisů na světě. Na objednávku mocných císařů, králů a říšských biskupů vytvořili mniši umělecká díla, jejichž dokonalost a krása dodnes fascinuje. Hlavní rukopisná díla z Reichenau byla v roce 2003 prohlášena jako „jedinečné kulturní a historické dokumenty, které jsou příkladem kolektivní paměti lidstva“ za světové dokumentární dědictví UNESCO.

Výstava oživuje prostřednictvím výjimečných uměleckých děl fascinující historii opatství. Zvláštní pozornost si zaslouží především nádherné rukopisy, které jsou v takovém rozsahu představeny zcela poprvé právě na výstavě u Bodamského jezera. Představena je rovněž bohatá klášterní kulturní krajina Bodamského jezera a horního Rýna. Hlavní exponáty doplňují četné další zápůjčky, které oživují fenomén klášterního ostrova a středověkého života mnichů.

Významným „exponátem“ je i samotný klášterní ostrov Reichenau v Bodamském jezeře. Tři středověké kostely, které kdysi patřily klášteru Reichenau, tvoří jedinečný soubor karolinské a otonské architektury a nabízejí četné pamětihodnosti, které stojí za to vidět. V pokladnici se pak nachází řada relikviářů a dalších kultovních předmětů z 5. až 18. století. Výstava v Muzeu Reichenau pak přibližuje kulturněhistorický význam klášterního ostrova. (SK)

 

Internet:

https://www.ausstellung-reichenau.de/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru