historie detailkrásné staré stroje leonarda da vinci

Krásné staré stroje Leonarda da Vinci

Současná výstava o díle Leonarda da Vinci v pařížském Louvre nabídla divákům i nevšední možnost podívat se do neslavnějších mistrových rukopisů se záznamy psanými velmi drobným zrcadlovým písmem. Některé z nich byly věnovány i technickým vynálezům.

Leonardo da Vinci vymyslel zřejmě funkční stroj na létání, objevil princip padáku a rogala, vyprojektoval nedobytnou pevnost a cosi jako kulomet, znal skafandr a fantazíroval o sestrojení ponorky. Jeho stroje byly nejen důmyslně vymyšlené přístroje, ale současně i na pohled krásné, estetické objekty. Mohli bychom ho považovat za průkopníka moderního designu. Kdyby se kterýkoliv z jeho modelů zachoval, patřil by k atrakcím největších uměleckých muzeí světa.

Ne všechno ale bylo z jeho hlavy! Leonardo nebyl osamocený génius. Dokonce se předpokládá, že občas dal jen dokonalou kreslířskou podobu vynálezům, o kterých se mezi zasvěcenci už dávno vědělo.

Už v polovině 13. století žil v Anglii učenec Roger Bacon, který snil o lodích brázdících oceány bez pomoci veslařů, o povozech jedoucích značnou rychlostí, aniž by do nich byla zapřažená tažná zvířata, o létajících strojích, v nichž bude pilot řídit mechanismus ovládající pohyb velkých křídel, o přístrojích, jež lidem umožní chodit po dně moří i jezer.

Bacon, kromě parníku, letadla a auta popsal i možnost snímání živého obrazu z ulice a jeho přenos pomocí zrcadel a čoček do uzavřené místnosti, tedy jakési primitivní kino.

Bacon měl jedinou nevýhodu. O čem snil, to pouze popsal slovy. Leonardo byl naopak obdařen výtvarným nadáním, takže vše, co chtěl sestrojit, uměl důkladně zakreslit do svých rukopisů.

Leonardova vyobrazení jsou velmi realistická, ale současně zrádná pro každého, kdo by chtěl takový vynález rychle okopírovat a nápad ukrást. Jako by do kreseb malíř cosi zakódoval, aby stroj bez jeho intelektu nebyl téměř nikdy funkční.

Strach Leonarda byl zřejmě oprávněný. Když na pozvání papeže Lva X. bydlel v letech 1513–1516 v Římě, dostal od papežova bratra Guiliana Medicejského jako pomocníka Giorgia Tedeska, muže původem ze střední Evropy.

Tento technik okamžitě pochopil, že Leonardo stojí na prahu velkých objevů, že není nějaký bláznivý snílek, ale skutečně geniální vynálezce. Proto požadoval, aby mu malíř vyrobil přesné dřevěné modely strojů, které by on sám pak sestrojil ze železa.

Nešlo mu však jen o pomůcky k další práci. Leonardo doslova napsal, že Giorgio si modely chtěl odvézt do své země, tedy do Německa. Krádež nápadu by byla prakticky nedokazatelná. Proto zřejmě malíř zůstal často jen u pouhých kreseb, jejichž skutečné tajemství se musí velmi pečlivě dešifrovat.

 

Peter Kováč

 

Výstava Leonarda da Vinci v pařížském Louvre potrvá do 24. února 2020  a je od loňského listopadu beznadějně vyprodaná!

Internet:

https://www.louvre.fr/en/expositions/leonardo-da-vinci


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru