výstavy detailkutná hora: výstava česká vrcholná gotika v modelech (české muzeum stříbra – hrádek)

Kutná Hora: Výstava Česká vrcholná gotika v modelech (České muzeum stříbra – Hrádek)

 

Anotace:

České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT jedinečnou výstavu nazvanou „Česká vrcholná gotika v modelech studentů programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze“. Výstava je hlavní událostí letošní kutnohorské muzejní sezóny.

Široké veřejnosti jsou formou modelů v měřítku 1:100 představeny stavby doby Karla IV. a Václava IV., které se nedochovaly, změnily podobu, nebyly dostavěny nebo byly navrženy, ale nakonec nikdy nevznikly. Na detailních modelech z dřevité lepenky pracovali studenti a pedagogové Fakulty stavební ČVUT v rámci volitelného předmětu Architektonické modely. Samotnému modelu pak předcházely důkladné přípravné práce a četné konzultace s odborníky, převážně z Národního památkové ústavu Praha, Akademie věd ČR či Muzea hlavního města Prahy.

Na výstavě je k vidění na dvacet modelů, z nichž některé byly v Kutné Hoře již prezentovány na výstavách k výročí Václava IV. a Václava II. a na výstavě Stavitelé katedrál. Mezi modely převládají sakrální stavby, např. rozestavěná katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, Betlémská kaple nebo cisterciácký klášter a chrám Nanebevzetí Panny Marie na Zbraslavi, návštěvníci se ale mohou těšit i na modely Hrádku na Zderaze, hradu Krakovec, Staroměstské a Novoměstské radnice nebo domu U kamenného zvonu.

Atraktivní a zároveň velice podnětná výstava „Česká vrcholná gotika v modelech studentů programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze“ je k vidění v kutnohorském Českém muzeu stříbra na Hrádku (Barborská 28) až do 30. listopadu 2022. Přístupná je každý den s výjimkou pondělí. (SK)

PS: České muzeum stříbra v Kutné Hoře nabízí v současnosti i další zajímavé výstavy: „Průzkum stříbrných dolů kutnohorských“ a „Čaj a stříbro“. Obě jsou k vidění v kutnohorském Kamenném domě.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru