výstavy detailkutná hora: výstava václav iv. král ve stínu svého otce (české muzeum stříbra)

Kutná Hora: Výstava Václav IV. Král ve stínu svého otce (České muzeum stříbra)

STAVITELÉ KATEDRÁL JSOU MEDIÁLNÍMI PARTNERY TÉTO VÝSTAVY!

České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo ve spolupráci s historikem Markem Zágorou výstavu k šestistému výročí úmrtí římského a českého krále Václava IV. Výstava nazvaná „Václav IV. Král ve stínu svého otce“ přiblíží život, vládu a především osobnost třetího českého krále z rodu Lucemburků.

Václav IV. stále zůstává ve stínu svých „slavnějších“ příbuzných, což je dáno hlavně tím, že je i po šesti staletích považován za líného a neschopného panovníka s pověstí alkoholika. Ve skutečnosti byl ale Václav IV. velice vzdělaným vladařem, který se bohužel ujal vlády ve špatný čas. Dnes je více než jisté, že s problémy, s nimiž se musel potýkat, by měl velké potíže i jeho otec císař Karel IV. Navíc za řadu problémů, které musel jeho nejstarší syn řešit, mohl právě on.

Římský a český král Václav IV. měl řadu zájmů, kterým je na výstavě věnována zvýšená pozornost. Byl předním evropským bibliofilem a vlastnil ve své době jednu z největších knihoven. Bohužel se z ní dochoval pouhý fragment, přesto si z něj můžeme učinit představu, oč se panovník zajímal. Část expozice je zasvěcena i dvorské symbolice, na kterou narazíme nejen v rukopisech Václavovy knihovny, ale i na některých jeho stavbách.

Václav IV. proslul rovněž jako stavitel, proto jsou až do konce prázdnin představeny modely některých staveb z jeho doby, především pak kutnohorský Vlašský dvůr, v němž rád pobýval. Část expozice je věnována i mincovnictví a každodennímu životu.

Výstava „Václav IV. Král ve stínu svého otce“, jejímž mediálním partnerem jsou Stavitelé katedrál, bude k vidění ve výstavní síni na Hrádku (Barborská 28) od 12. července do 17. listopadu 2019.

Peter Kováč

 

Internet:

https://www.cms-kh.cz/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru