archiv detailkutná hora: výstava václav iv. král ve stínu svého otce prodloužena (české muzeum stříbra)

Kutná Hora: Výstava Václav IV. Král ve stínu svého otce prodloužena (České muzeum stříbra)

STAVITELÉ KATEDRÁL JSOU MEDIÁLNÍM PATRONEM TÉTO VÝSTAVY!

Výstava „Václav IV. Král ve stínu svého otce“, kterou k šestistému výročí úmrtí římského a českého krále Václava IV. připravilo České muzeum stříbra ve spolupráci s historikem Markem Zágorou, je prodloužena až do neděle 24. listopadu 2019. K vidění je ve výstavní síni na Hrádku (Barborská 28).

Jedná se o jedinou výstavu k výročí, která je zaměřena na život, vládu a osobnost třetího českého krále z rodu Lucemburků. Ostatní výstavy jsou, resp. byly věnovány převážně umění jeho doby.

Václav IV. stále zůstává ve stínu svých „slavnějších“ příbuzných, což je dáno především tím, že je i po šesti staletích považován za líného a neschopného panovníka s pověstí alkoholika. Ve skutečnosti byl ale Václav IV. velice vzdělaným vladařem, který se bohužel ujal vlády ve špatný čas. Dnes je více než jisté, že s problémy, s nimiž se musel potýkat, by měl velké potíže i jeho otec císař Karel IV.

Římský a český král Václav IV. měl řadu zájmů, kterým je na výstavě věnována zvýšená pozornost. Byl předním evropským bibliofilem a vlastnil ve své době jednu z největších knihoven. Bohužel se z ní dochoval pouhý fragment, přesto si z něj můžeme učinit představu, oč se panovník zajímal.

Část expozice je zasvěcena i dvorské symbolice, na kterou narazíme nejen v rukopisech Václavovy knihovny, ale i na některých jeho stavbách. Pozornost je věnována i mincovnictví a každodennímu životu.

(SK)

 

Internet:

https://www.cms-kh.cz/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru