knižní novinky detaillevoča: majster pavol z levoče a jeho doba – sborník vědecké konference

Levoča: Majster Pavol z Levoče a jeho doba – sborník vědecké konference

V roce 1517 byl dokončen v Levoči slavný hlavní oltář a k 500. výročí se v Bratislavě uskutečnila výstava o díle jeho autora Mistr Pavla z Levoče. Současně s výstavou muzeum v Levoči pořádalo také mezinárodní vědeckou konferenci.

Koncem minulého roku z vědecké konference vyšel reprezentativní sborník. Ve 13 studiích se slovenští, polští i čeští historikové, restaurátoři a historikové umění zabývají některými vybranými díly Pavla z Levoče a věnují se také zajímavým okolnostem z historii Spiše, které se nepřímo vztahují k řezbářově tvorbě.

Z hlediska uměleckohistorického poznání Pavla z Levoče patří k nejcennějším příspěvkům obsáhlá studie Juraje Žáryho o prešovské plastice Krista v nouzi. Žáry byl žákem Jaromíra Homolky, velkého znalce Pavla z Levoče, a osvojil si dokonale jeho metodu propojení formální analýzy s ikonografií. Podařilo se mu tak v mnohé nové definovat osobitý Pavlův styl.

Velice zajímavé jsou historické sondy – například studie Vladimíra Olejníka o tom, kdo mohl posvětit hlavní oltář v Levoči nebo osudy Kalvárie ze Spišské Nové Vsi, které detailně zmapovala Mária Novotná.

Cenné jsou příspěvky restaurátorů – nejčastěji jde o komentované restaurátorské zprávy. Souhrnně se nad technologii tvorby Pavla z Levoče zamýšlí Janka Hradilová a David Hradil, kteří dokládají, že k experimentům s novými materiály se Mistr Pavel často inspiroval na svých obchodních i tvůrčích cestách

Sborník Majster Pavol z Levoče a jeho doba s mnoha kvalitními barevnými reprodukcemi vydalo Spišské muzeum v Levoči. Významně doplňuje katalog bratislavské výstavy, který pod názvem Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha (215 stran) připravily Mária Novotná a Alena Piatrová.

 

Peter Kováč

 

Majster Pavol z Levoče a jeho doba, Mária Novotná (ed.), Levoča 2018, s. 172, četné kvalitní barevné reprodukce řezbářova díla

Sborník lze objednat ve Spišském muzeu v Levoči (zuzana.citterova@snm.sk) nebo přes e-shop na stránce SNM (Slovenské národné múzeum). Cena v Levoči: 18 eur + poštovné.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru