výstavy detaillitoměřice: lucas cranach starší a severozápadní čechy

Litoměřice: Lucas Cranach starší a severozápadní Čechy

Anotace galerie:

Lucas Cranach starší se svou dílnou v saském Wittenbergu vytvořil v první polovině 16. století na desítky oltářních obrazů, epitafů i nástěnných maleb. Jeho dílnou prošla celá řada tovaryšů a budoucích samostatných malířů, z nichž někteří působili v severozápadních Čechách, případně se jejich díla dochovala na našem území.

Klenotem sbírek Galerie a muzea litoměřické diecéze je oboustranná deska se sv. Antonínem poustevníkem, signovaná Lucasem Cranachem starším, vytvořená kolem roku 1520. Desku pořídil litoměřický probošt Zbyněk Berka z Dubé v Drážďanech na konci 16. století a nechal ji umístit v kostele sv. Štěpána v Litoměřicích.

Ze sbírek litoměřických biskupů pochází i Madona s dítětem od následovníka Lucase Cranacha staršího, která kopíruje Cranachův uctívaný obraz Panny Marie Pomocné ‒ Pasovské, dnes v tyrolském Innsbrucku.

Na výstavě Cranach a severozápadní Čechy, připravené ve spolupráci s Národní galerií Praha, doplňují obě litoměřická díla další cranachovské deskové obrazy, například s reformačními náměty Zákon a milost (Lucas Cranach ml., Národní galerie Praha), či Nechte maličké ke mně přijít (Lucas Cranach ml., dtto). Zastoupeny jsou i dosud méně známé desky s tématy bližší katolické konfesi jako Žehnající Jezulátko (Lucas Cranach st. – dílna, dtto) nebo obraz Madony s dítětem (Lucas Cranach st.‒ dílna, dtto).

Cranachovy žáky zastoupuje především Mistr IW, a to obrazy, které litoměřické publikum uvidí poprvé. Výstava v prostorách Galerie a muzea litoměřické diecéze je pandánem k výstavě o osobě litoměřického biskupa Emanuela z Valdštejna, kterou připravuje SGVU v Litoměřicích k letošnímu výročí města Litoměřic.

 

Výstava Cranach a severozápadní Čechy, Galerie a muzeum litoměřické diecéze, Litoměřice, 6. 12. 2019 – 8. 3. 2020, autorky výstavy: Olga Kotková (NGP) ‒ Michaela Ottová (SGVU), kurátorka: Michaela Ottová

 

Internet:

https://galerie-ltm.cz/2019/12/08/cranach-a-severozapadni-cechy/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru