archiv detaillitoměřice: výstava impresionismus. krajina barvy a světla (severočeské galerie výtvarného umění v litoměřicích)

Litoměřice: Výstava Impresionismus. Krajina barvy a světla (Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích)

Anotace:

Dvě patra Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích jsou doslova napěchována úžasnými obrazy českých malířů, které v období přelomu 19. a 20. století ovlivnil francouzský impresionismus. Stupeň tvůrčího převzetí podnětů byl různý.

Zatímco Antonín Slavíček výrazně spojoval impresionismus s osobitou expresí ve snaze o zemité vyjádření podstaty české krajiny, Václav Radimský se usilovně snažil, aby se co nejvíce přiblížil odkazu francouzského umění Claude Moneta. K raritám výstavy patří Radimského obraz, kde v prostředí osady Giverny nedaleko řeky Seiny zachytil samotného Moneta.

Výstava je skvěle vybraná, poskytuje úžasné zážitky pro každého obdivovatele dobrého umění. Představena je velká část celkového panorámatu dobové české krajinomalby, tvorby spojené nejen s impresionismem, ale také symbolismem a začínající secesí. Nenechte si výstavu ujít!

(SK)

 

Tisková zpráva galerie:

Mimořádný výstavní projekt představuje téměř 100 obrazů významných českých autorů z let 1880‒1950 reflektující impresionistické tvůrčí metody a principy. Výstavní soubor je tvořen jak sbírkami Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, tak zápůjčkami z dalších významných galerijních institucí České republiky (Národní galerie Praha, GASK – Galerie středočeského kraje, Moravská galerie v Brně a další) i z nejvýznamnějších soukromých sbírek. Představuje především hlavní fázi reflexe impresionismu v českém výtvarném umění v letech 1890‒1910, reprezentovanou díly vzniklými v rámci tzv. okořských plenérů i záznamy české krajiny z Vysočiny či Železných hor vzniklé po roce 1900. Návštěvník zde však najde i díla tomuto tvůrčímu směru předcházející (realismus), nebo v tomto kontextu dosud nevystavované ozvěny impresionistické malby ve výtvarném projevu z doby kolem poloviny dvacátého století. Jádrem výstavy je však představení tvorby nejvýznamnějších českých malířů, které impresionismus či jeho pozdější formy jistým způsobem oslovily (Václav Radimský, Otakar Lebeda, Antonín Slavíček, Jindřich Prucha, Antonín Hudeček, Oldřich Blažíček, Josef Ullmann a další).

 

Výstava Impresionismus. Krajina barvy a světla, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, lavní výstavní budova, Michalská 29/7, Litoměřice, 25. 6. – 26. 9. 2021, k výstavě je vydán reprezentativní katalog, otevřeno denně 10:00–18:00, vstupné: plné 50 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 90 Kč.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru