faksimile detailluzern: das prachtevangeliar aus mariengraden (kunstbuch-edition des quaternio verlags)

Luzern: Das Prachtevangeliar aus Mariengraden (Kunstbuch-Edition des Quaternio Verlags)

Švýcarské nakladatelství Quaternio vydává nejen faksimile nádherných, bohatě iluminovaných středověkých rukopisů, ale i reprezentativní umělecké publikace určené bibliofilům, v nichž jsou představovány další zajímavé památky středověké a renesanční knižní kultury.

Nedávno vyšla publikace nazvaná „Das Prachtevangeliar aus Mariengraden. Ein Meisterwerk der salischen Buchmalerei“, která představuje jedinečný Evangeliář ze St. Maria ad Gradus.

Bohatě zdobený a ve zlatě vyvedený evangeliář, který obsahuje 222 pergamenových listů o rozměrech 31,4 x 22,5 cm, vznikl kolem roku 1033 v Kolíně nad Rýnem a je výjimečný mimo jiné i tím, že za téměř tisíc let neopustil místo svého vzniku. Dnes je uložen v kolínské Arcibiskupské diecézní a dómské knihovně (signatura Cod. 1001a).

Zásluhou nakladatelství Quaternio se může široká veřejnost zcela poprvé seznámit s tímto knižním skvostem, který je vysoce ceněn především z toho důvodu, že je považován za rukopis, který je sice inspirován ještě otonskými manuskripty, ale přesto jim začíná již nová „epocha“ sálského knižního malířství v oblasti Kolína nad Rýnem.

Publikace přináší uměleckohistorický úvod k manuskriptu a informace o době jeho vzniku. Součástí svazku je i popis všech iluminací a zdobených stránek, pozornost je dále věnována i kodikologii a použité malířské technice. Jako tradičně nechybí ani kvalitní reprodukce všech stran s miniaturami i iniciálami a některých vybraných textových stran, to vše v originální velikosti rukopisu.

Významnou součástí každé umělecké publikace z Quaternia je i originálu věrný faksimilový dvoulist, tentokrát purpurem, zlatem a stříbrem zářící folia 177 a 178 k Janovu evangeliu.

 

Marek Zágora

 

Das Prachtevangeliar aus Mariengraden. Ein Meisterwerk der salischen Buchmalerei, Quaternio Verlag, Luzern 2018, 184 stran, doporučená cena 228 švýcarských franků, od června 2018 pak 268 švýcarských franků

 

Internet:

https://quaternio.ch/edition-buch-kunst/kunstbuecher/prachtevangeliar-aus-mariengraden/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru