faksimile detailluzern: dokumentace k faksimile tzv. briçonnetových hodinek (quaternio verlag luzern – die faksimilemappe zur edition des briçonnet-stundenbuchs)

Luzern: Dokumentace k faksimile tzv. Briçonnetových hodinek (Quaternio Verlag Luzern – die Faksimilemappe zur Edition des Briçonnet-Stundenbuchs)

Švýcarské vydavatelství Quaternio vydává každý rok minimálně jedno nové faksimile vybraných, nádherně zdobených středověkých a renesančních manuskriptů. V současné době připravuje vydání faksimile pozdně středověkých Briçonnetových hodinek, jejichž iluminace byly ovlivněny i italskou raně renesanční malbou. Originál je dnes uložen v nizozemském Haarlemu (Teylers Museum, Ms. 78).

U každé faksimilové edice z Quaternia je velkou výhodou, že se všichni milovníci knižního malířství a středověkých i renesančních rukopisů mohou seznámit s připravovaným faksimile prostřednictvím krásné reprezentativní dokumentace ještě před jeho samotným vydáním. Proto je již nyní všem sběratelům a bibliofilům k dispozici bohatě ilustrovaná dokumentace v podobě šestnáctistránkové brožury v němčině, která přibližuje nejen historii a výzdobu daného díla, ale i jeho autora, objednavatele a také vznik samotné faksimile.

Důležitou součástí každé dokumentace je jeden originálu věrný faksimilový dvojlist. V případě Briçonnetových hodinek byla vybrána folia 39 a 40. Folio 39r přináší celostránkovou iluminaci k Letnicím, folio 40r pak scénu Narození Páně, na níž má významnou roli Josef, jenž drží lampu, částečně osvětlující noční scénu s modlící se Pannou Marií. Textové strany jsou pak zdobeny řadou malých iniciál.

Briçonnetovy hodinky vznikly kolem roku 1485 v Tours. Tvoří je celkem dvě stě osmdesát osm stran (144 listů) o velikosti ca. 21 x 14,5 cm. Manuskript je výjimečný především svou unikátní výzdobou, kterou představuje pětadvacet celostránkových iluminací, které připomínají zarámované deskové obrazy. Při listování manuskriptem si tak můžeme připadat jako v nějaké obrazové galerii. V rukopisu najdeme i mnoho četných zlatých, různě velkých iniciál. Zlatem malíř opravdu nešetřil, hodně jej použil i na zvýraznění vybraných detailů.

Kniha hodinek byla vytvořena umělcem, který byl již svými současníky srovnáván s takovými umělci, jako byli Jean Fouquet, Rogier van der Weyden nebo Hugo van der Goes. Byl jím Jean Poyer, jenž se narodil kolem roku 1445 v Tours. Byl silně ovlivněn architekturou a uměním italské rané renesance (podnikl studijní cestu na Apeninský poloostrov) a je považován za jednoho z nejlepších knižních a deskových malířů 15. století. Jeho práce jsou doloženy v letech 1465-1498. Pracoval celkem pro tři francouzské krále (Ludvíka XI., Karla VIII. a Ludvíka XII.) a jejich manželky (Šarlotu Savojskou a Annu Bretaňskou). Briçonnetovy hodinky jsou pak prvním dílem knižního malířství, které mu je s jistotou připsáno.

Rukopis je dílem malíře, jenž mistrovsky ovládal své umění. Poyer měl úžasný smysl nejen pro jedinečné a místy až překvapivé barevné kombinace, ale i proporce a správné zobrazení perspektivy. Důkazem jeho mistrovství jsou pak zejména individualizované obličeje a postavy, jejichž vlasy, vousy a oděvy jsou vymodelovány nespočetnými jemnými tahy štětcem.

U manuskriptu máme velké štěstí, že vedle samotného malíře známe i objednavatele díla. Přímý odkaz na něj nacházíme na foliu 10v, na němž je vyobrazen erb šlechtického rodu Briçonnet. S největší pravděpodobností odkazuje na Guillauma Briçonneta (narodil se kolem roku 1445 v Tours), pozdějšího biskupa, arcibiskupa a kardinála, který zahájil svůj oslnivý vzestup za vlády Ludvíka XI. a za jeho nástupce Karla VIII. to dotáhl až na ministra financí Francouzského království. Je možné, že rukopis objednal pro svou manželku Raoulette de Beaune, která zemřela v roce 1491. Pak započala jeho církevní kariéra.

 

Marek Zágora

 

Faksimile Briçonnetových hodinek vyjde v létě 2020 v celkovém počtu 680 ručně číslovaných exemplářů a bude jako vždy doplněno svazkem odborných komentářů, které kupř. zcela poprvé přiblíží italské vlivy v Poyerově díle. Cena nádherné dokumentace s faksimilovým dvojlistem je 98 euro.

 

 

 

Resumé:

Luzerner Quaternio Verlag bereitet wieder für alle Sammler und Liebhaber der mittelalterlichen und Renaissanceprachthandschriften eine neue Faksimile-Edition vor. Es handelt sich um das Briçonnet-Stundenbuch (Teylers Museum, Haarlem, Ms. 78), das um 1485 in Tours geschaffen wurde. Das Manuskript gehört zu den schönsten Stundenbüchern des späteren 15. Jahrhunderts. Zurzeit ist schon eine wunderschöne und repräsentative Faksimilemappe zur Edition in Deutsch mit einem reich illustrierten 16-seitigen Dokumentationsheft mit den kurzen Texten über die Geschichte der Handschrift, die Miniaturen und den Buchschmucks und auch über die Herstellung des Faksimiles zur Verfügung. Zur Faksimilemappe gehört auch ein Original-Faksimiledoppelblatt (Folio 39 und 40). Auf fol. 39r gibt es das ganzseitige Pfingstbild, auf fol. 40r findet man dann auch eine ganzseitige Miniatur, die Christi Geburt zeigt. Die Textseiten zeigen verschiedene vergoldete Zierinitialen. Das Briçonnet-Stundenbuch (144 Blatt im Format von ca. 21 x 14,5 cm) ist wie eine Gemäldegalerie, in der man 25 ganzseitige Miniaturen, die wie Tafelmalereien wirken, sehen kann. Künstler ist Jean Poyer, einer der besten Buch- und Tafelmaler seiner Zeit, der für drei französische Könige und ihre Ehefrauen gearbeitet hat.

Die Faksimile-Edition des Briçonnet-Stundenbuchs erscheint im Sommer 2020 und beträgt 680 handnummerierte Exemplare. Die schöne repräsentative Faksimilemappe kostet 98 Euro.

 

Internet:

https://quaternio.ch/faksimile-editionen/briconnet-stundenbuch/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru