faksimile detailluzern: goldene weihnachten – tři nádherné iluminace s vánočními motivy (quaternio verlag luzern – weihnachtsmappe)

Luzern: Goldene Weihnachten – tři nádherné iluminace s vánočními motivy (Quaternio Verlag Luzern – Weihnachtsmappe)

Vydavatelství Quaternio, které je známé vydáváním faksimilií bohatě zdobených středověkých a renesančních manuskriptů, připravilo k letošním Vánocům luxusní složku se třemi faksimilovými listy s vybranými vánočními motivy.

První list pochází z tzv. Sobieských hodinek, které vznikly kolem roku 1430 v Paříži. Vybrána byla miniatura s vyobrazením Zvěstování Panně Marii (fol. 24r). Iluminace hýří drahocennými barvami, především zářící modrou a miniem.

Ze Špýrského evangeliáře pochází druhý list, který zdobí scéna Narození Krista (fol. 5v). Rukopis z období kolem roku 1220 je jedním z největších skvostů pozdně románské knižní malby v Německu. Neznámý umělec byl ovlivněn byzantským a pozdně antickým uměním, proto zasadil ústřední scénu do jeskyně.

Poslední list s vyobrazením Klanění tří králů (fol. 8v) byl vybrán z Bamberského žaltáře, který vznikl v období kolem let 1220–1230. Nádherná iluminace se zlatým pozadím dokumentuje přechod od románské knižní malby ke gotické.

Součástí složky, která vychází v omezeném počtu osmi set exemplářů a stojí 98 euro, je též dvacetistránková brožura se sedmi krásnými vánočními příběhy, jejichž autory jsou mimo jiné Hans Christian Andersen nebo E. T. A. Hoffmann. (SK)

 

Internet:

https://www.shop-quaternio.de/faksimilemappen/56/weihnachtsmappe


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru