faksimile detailluzern: připravuje se faksimile bamberského žaltáře (quaternio verlag luzern - die faksimile-edition des bamberger psalters)

Luzern: Připravuje se faksimile Bamberského žaltáře (Quaternio Verlag Luzern - die Faksimile-Edition des Bamberger Psalters)

Lucernské vydavatelství Quaternio připravuje k vydání faksimile dalšího středověkého rukopisu, tentokrát Bamberského žaltáře, jehož originál se nachází v bamberské Státní knihovně (Staatsbibliothek, Msc.Bibl.48).

Manuskript vznikl v období kolem let 1220-1230 buď přímo v Bamberku, nebo v Řezně. Obsahuje celkem dvě stě deset pergamenových listů o rozměrech 26 x 18 cm. Výzdobu tvoří 15 celostránkových miniatur na zlatém pozadí, 8 zlatých ozdobných iniciál přes celou stranu, 3 historizující iniciály, 256 menších zlatých iniciál a 24 medailónů kalendáře.

Hlavní výzdobu představuje výše zmíněných patnáct celostránkových miniatur se scénami z Nového zákona, které jsou rozděleny do tří obrazových cyklů po pěti miniaturách. Osm zlatých iniciál přes celou stranu pak dělí žaltář liturgicky na osm oddílů. Autory výzdoby jsou dva velice kvalitní iluminátoři, jejichž dílo dokumentuje přechod od románské knižní malby ke gotické. Velice zajímavá je i vazba žaltáře, která je tvořena tenkými rohovinovými pláty s pozlacenými miniaturami na přední i zadní straně.

Kdo rukopis objednal, se už asi nepodaří nikdy zjistit. Je ale jisté, že byl určen pro vysoce postavenou osobu. Bohatě zdobené žaltáře bývaly často určeny šlechtičnám, snad proto je na foliu 99v v iniciále I vyobrazena modlící se žena. Může se tak jednat o přímý odkaz na objednavatelku rukopisu.

Faksimile Bamberského žaltáře, jehož součástí bude i tradiční komentářový svazek, vyjde v zimě 2018/2019. Již nyní je všem sběratelům a bibliofilům k dispozici reprezentativní dokumentace k rukopisu v podobě šestnáctistránkové informativní brožury. Významnou součástí dokumentace je pak faksimilový dvojlist v originální velikosti. Cena dokumentace je 114 švýcarských franků.

 

Marek Zágora

 

Internet:

https://quaternio.ch/faksimile-editionen/bamberger-psalter/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru