faksimile detailluzern: proverbes en rimes – středověká kniha přísloví (kunstbuch-edition des quaternio verlags)

Luzern: Proverbes en rimes – středověká kniha přísloví (Kunstbuch-Edition des Quaternio Verlags)

Nakladatelství Quaternio vydává vedle faksimilií bohatě iluminovaných středověkých a renesančních manuskriptů i reprezentativní umělecké knihy, v nichž představuje další zajímavé památky knižní kultury. Jako zatím poslední vyšla dvousvazková publikace „Proverbes en rimes“ s podtitulem „Ein mittelalterliches Sprichwörterbuch“.

Sbírka „Proverbes en rimes“ vznikla mezi léty 1485-1490 v jihovýchodní Francii. Obsahuje celkem 182 perokreseb a stejný počet osmiřádkových básní, které vždy parafrázují jedno přísloví, jež je nositelem univerzálního životního moudra.

Originál pozdně středověkého díla je dnes uložen ve Walters Art Gallery v Baltimoru (W.313). Jedná se o skutečnou pokladnici životních moudrostí, která nám spojením textu a obrazového doprovodu přináší zcela nový pohled na život v pozdním 15. století. Kniha přísloví se obrací na v ní popisované představitele městské střední vrstvy (hlavně kupce a řemeslníky), pro které byla původně určena.

Autory jednotlivých perokreseb přes půl stránky jsou tři různí umělci ze stejné dílny. Všichni totiž používali stejnou metodu, kdy své postavy modelovali jemnými, úzkými, vertikálními tahy. Jejich výtvory jsou typické svou lehkostí a i dnes umožňují lépe porozumět daným příslovím, z nichž se mnohá stále používají.

První svazek přináší reprodukce všech sto dvaaosmdesáti ilustrací a přísloví v originální velikosti (ca. 20 x 13 cm). Druhý svazek obsahuje úplnou transkripci textů ve střední francouzštině a jejich překlad do současné němčiny. Součástí je i zasvěcený úvod Rolanda Ißlera z bonnské univerzity.

 

Marek Zágora

 

Proverbes en rimes. Ein mittelalterliches Sprichwörterbuch, 2 svazky, Quaternio Verlag, Luzern 2020, 192 a 256 stran, doporučená cena 148 euro

 

Internet:

https://quaternio.ch/edition-buch-kunst/kunstbuecher/proverbes-en-rimes/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru