faksimile detailluzern: publikace vergilius sangallensis. die spätantiken vergil-fragmente der stiftsbibliothek st. gallen (quaternio verlag)

Luzern: Publikace Vergilius Sangallensis. Die spätantiken Vergil-Fragmente der Stiftsbibliothek St. Gallen (Quaternio Verlag)

 

Anotace:

Quaternio Verlag vydává vedle nádherných faksimilií pozdně antických, středověkých a raně renesančních rukopisů i reprezentativní umělecké publikace. Jako poslední vyšla publikace „Vergilius Sangallensis. Die spätantiken Vergil-Fragmente der Stiftsbibliothek St. Gallen“.

Publius Vergilius Maro (70–19 př. n. l.) patří k nejvýznamnějším římským literátům, jehož díla měla velký vliv na vývoj evropské literatury. V knihovně kláštera St. Gallen se pak nachází skutečný pozdně antický poklad, fragmenty Vergiliova rukopisu z přelomu 4. a 5. století.

Tzv. Vergilius Sangallensis (signatura Cod. Sang. 1394) byl původně kompletním soupisem Vergiliových děl, který měl více než 340 listů. Není jasné, kdy a jak se rukopis, který vznikl v Itálii, dostal do klášterní knihovny. Neví se ani, kdy byl manuskript rozebrán. Do současnosti se dochovalo dvanáct fragmentů pergamenových listů, které jsou představeny v originální velikosti formou faksimilie. Fragmenty jsou nejen reprodukovány, ale jejich texty i přepsány a přeloženy do němčiny.

Umělecká publikace vyšla v limitovaném nákladu 700 exemplářů, z nichž čtyři sta je určeno k prodeji. (SK)

Vergilius Sangallensis. Die spätantiken Vergil-Fragmente der Stiftsbibliothek St. Gallen, Herausgegeben von der Stiftsbibliothek St. Gallen, Quarternio Verlag, Luzern 2022, 88 stran, doporučená cena 98 euro

Internet:

https://quaternio.ch/edition-buch-kunst/kunstbuecher/vergilfragmente-st-gallen/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru