faksimile detailluzern: quaternio verlag připravuje faksimile tzv. stammheimského misálu (quaternio verlag luzern - die faksimile edition des stammheimer missales)

Luzern: Quaternio Verlag připravuje faksimile tzv. Stammheimského misálu (Quaternio Verlag Luzern - die Faksimile Edition des Stammheimer Missales)

Luzernské vydavatelství Quaternio bylo založeno v červenci 2009 bývalými spolupracovníky proslulého luzernského Faksimile Verlag. Od té doby vydává každý rok minimálně jedno nové faksimile bohatě zdobených, převážně středověkých rukopisů. Na podzim letošního roku vyjde faksimile tzv. Stammheimského misálu.

Stammheimský misál patří k pokladům románského knižního malířství. Do současnosti se dochoval v dokonalém stavu, téměř vůbec se na něm nepodepsalo více než osm a půl staletí, která uběhla od jeho vzniku. Jednotlivé nádherné iluminace na zlatém pozadí pak připomínají mistrovská díla, která se dochovala na smaltech z 12. století.

Manuskript vznikl kolem roku 1170 v benediktýnském klášteře sv. Michala v Hildesheimu. Obsahuje celkem tři sta sedmdesát stran o velikosti 28,5 x 18,5 cm. Obrazová výzdoba je dílem pravděpodobně jednoho malíře, na textu se pak podíleli čtyři písaři. Jeho vytvoření souviselo s velkou pravděpodobností s památkou hildesheimského biskupa a zakladatele kláštera Bernwarda († 1022). Vznik misálu měl podpořit proces jeho svatořečení, který byl úspěšně dokonán roku 1193.

Samotnou výzdobu tvoří dvanáct celostranných miniatur, tři bohatě zdobené strany s incipity, deset zdobených iniciál přes půlku strany, velké množství větších a menších historizujících i ornamentálních zlatých iniciál a dvanáct bohatě zdobených stran kalendáře. Při tvorbě výzdoby bylo hojně využito nejen zlata, ale i stříbra, které zoxidovalo jen na několika málo místech, takže většina výzdoby vypadá stejně jako před více než osmi sty lety.

Je znát, že se majitelé misálu o něj pečlivě starali. Od 12. století do roku 1803 byl uchováván v klášteře sv. Michala. Během sekularizace se pak rukopisu ujal poslední hildesheimský kníže-biskup Franz Egon Freiherr von Fürstenberg. Až do 20. století zůstal manuskript na jeho rodovém zámku Stammheim v Kolíně nad Rýnem. V roce 1997 jej pak zakoupilo The J. Paul Getty Museum v Los Angeles, kde se rukopis nachází dnes (signatura Ms. 64).

Faksimile Stammheimského misálu vyjde v celkovém počtu 480 exemplářů a bude jako tradičně doplněno svazkem odborných komentářů.

Již nyní je všem zájemcům k dispozici reprezentativní, ručně vázaná dokumentace. Šestnáctistránková informační brožura přináší nejen základní informace o rukopisu, ale i o rozkvětu románského umění v Hildesheimu. Nejdůležitější součástí dokumentace jsou pak faksimile čtyř originálu věrných stran misálu.

 

Marek Zágora

 

Internet:

https://quaternio.ch/faksimile-editionen/stammheimer-missale/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru