faksimile detailluzern: quaternio verlag připravuje vydání faksimile tzv. briçonnetových hodinek (quaternio verlag luzern - die faksimile edition des briçonnet-stundenbuchs)

Luzern: Quaternio Verlag připravuje vydání faksimile tzv. Briçonnetových hodinek (Quaternio Verlag Luzern - die Faksimile Edition des Briçonnet-Stundenbuchs)

Vydavatelství Quaternio vydává každoročně minimálně jedno nové faksimile vybraných, nádherně zdobených středověkých manuskriptů. Na léto příštího roku (2020) připravuje vydání faksimile pozdně středověkých Briçonnetových hodinek, jejichž originál je uložen v nizozemském Haarlemu (Teylers Museum, Ms. 78).

Tzv. Briçonnetovy hodinky vznikly kolem roku 1485 v Tours. Obsahují celkem dvě stě osmdesát osm stran (144 listů) o velikosti 21 x 14,5 cm. Rukopis je výjimečný především svou jedinečnou výzdobou, kterou tvoří pětadvacet celostránkových iluminací, které připomínají zarámované deskové obrazy. Při listování manuskriptem si tak můžeme připadat jako v obrazové galerii. Další výzdobu pak tvoří např. četné zlacené iniciály. Zlatem se nešetřilo, hodně jej bylo použito i na zvýraznění vybraných detailů.

Kniha hodinek byla vytvořena umělcem, který byl již svými současníky srovnáván s takovými umělci, jako byli Jean Fouquet, Rogier van der Weyden nebo Hugo van der Goes. Byl jím Jean Poyer, doložený v letech 1465-1503. Byl silně ovlivněn architekturou a uměním italské rané renesance a je považován za jednoho z nejlepších knižních a deskových malířů 15. století. Pracoval celkem pro tři francouzské krále a jejich manželky. Briçonnetovy hodinky jsou pak prvním dílem knižního malířství, které mu je připsáno.

Rukopis je dílem malíře, jenž mistrovsky ovládal své umění. Poyer měl jedinečný smysl pro barevné kombinace, proporce a správné zobrazení perspektivy. Důkazem jeho mistrovství jsou zejména individualizované obličeje a postavy, jejichž vlasy, vousy a oděvy jsou vymodelovány nespočetnými jemnými tahy štětcem.

U manuskriptu máme velké štěstí, že vedle autora známe i samotného objednavatele díla. Přímý odkaz na něj nacházíme na foliu 10v, na němž je vyobrazen erb šlechtického rodu Briçonnet. S největší pravděpodobností odkazuje na Guillauma Briçonneta (narodil se kolem roku 1445 v Tours), pozdějšího biskupa, arcibiskupa a kardinála, který měl za vlády francouzského krále Ludvíka XI. na starost i finance. Kariéru pak udělal i za vlády jeho syna.

Faksimile Briçonnetových hodinek vyjde v celkovém počtu 680 exemplářů a bude jako vždy doplněno svazkem odborných komentářů.

Již nyní je všem milovníkům bohatě zdobených rukopisů k dispozici reprezentativní, ručně vázaná dokumentace. Šestnáctistránková informační brožura přináší základní informace nejen o rukopisu a době jeho vzniku, ale i o jeho tvůrci a objednavateli. Nejdůležitější součástí dokumentace jsou pak faksimile čtyř originálu věrných stran hodinek.

 

Marek Zágora

 

Internet:

https://quaternio.ch/faksimile-editionen/briconnet-stundenbuch/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru