faksimile detailluzern: reprezentativní publikace věnovaná misálu albrechta braniborského (das missale albrechts von brandenburg – kunstbuch-edition)

Luzern: Reprezentativní publikace věnovaná Misálu Albrechta Braniborského (Das Missale Albrechts von Brandenburg – Kunstbuch-Edition)

Luzernské vydavatelství Quaternio vydalo další luxusní uměleckou publikaci nazvanou „Das Missale Albrechts von Brandenburg. Geschaffen von Nikolaus Glockendon, inspiriert von Albrecht Dürer", která je věnována Misálu Albrechta Braniborského, jednomu z nejkrásnějších a zároveň nejzajímavějších německých renesančních rukopisů. Originál je dnes uložen pod signaturou Ms. 10 ve Dvorské knihovně v Aschaffenburgu.

Manuskript vznikl v letech 1522-1524. Jeho autorem je největší německý knižní malíř své doby Nikolaus Glockendon pocházející z proslulé norimberské umělecké rodiny. Jeho přítelem byl pak samotný Albrecht Dürer. Kardinál Albrecht Braniborský, jenž je známý i jako sběratel umění a mecenáš, objednával u Glockendona nádherné rukopisy a k dispozici mu dával jako předlohu grafiky „starých“ mistrů (Albrecht Dürer, Lucas Cranach starší, Martin Schongauer). Glockendon pak grafiky převáděl do nádherných iluminací.

Misál Albrechta Braniborského má více než tisíc stran, což znamená, že nikdy nevznikne jeho úplné faksimile. Proto se jej Quaternio rozhodlo vydat v rámci své speciální edice.  Vydání se skládá z celkem tří částí. Luxusní umělecká kniha představuje všech čtyřiadvacet celostránkových miniatur, 93 stran s ozdobnými iniciálami a vybrané textové stránky v originální velikosti 37,5 x 26,8 cm. Doprovodný text pak přináší popis jednotlivých iluminací a seznámení s rukopisem a dobou jeho vzniku.

Součástí vydání je rovněž originální faksimilový dvojlist (folia 193 a 194), jenž je názornou ukázkou výjimečnosti renesančních iluminací. Poslední, třetí částí je dvacetistránková brožura s vyobrazeními grafických předloh, které si pak může zájemce porovnat s výslednými iluminacemi. Všechny části jsou pak uloženy v ochranném boxu.

Quaternio přišlo zároveň se zajímavou nabídkou: společně s edicí obdrží prvních tři sta objednavatelů jako bonus faksimile kresby Albrechta Dürera (formát ca. 30,7 x 22,1 cm), která posloužila Nikolausi Glockendonovi jako předloha k iluminaci pontifikální mše na fol. 430v.

 

Marek Zágora

 

Das Missale Albrechts von Brandenburg. Geschaffen von Nikolaus Glockedon, inspiriert von Albrecht Dürer, Quaternio Verlag, Luzern 2016, 224 stran, zaváděcí cena do konce února 2017 248 € nebo 268 CHF

Foto Quaternio Verlag.

 

Internet:

http://quaternio.ch/de/das-missale-albrechts-von-brandenburg


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru