faksimile detailluzern: špýrský evangelistář - skvost románské knižní malby

Luzern: Špýrský evangelistář - skvost románské knižní malby

Quaternio Verlag Luzern začalo svým zákazníkům rozesílat faksimilovou edici překrásného Špýrského evangelistáře, jehož originál se dnes nachází v Karlsruhe (Badische Landesbibliothek).

Rukopis zaujme nejen jednotlivými iluminacemi, ale také svou původní vazbou z pozlaceného stříbra posázenou polodrahokamy a pozdně antickými gemami. Jako celek se manuskript řadí mezi největší skvosty pozdně románské knižní malby v Německu.

Dílo objednal kolem roku 1220 pozdější špýrský biskup Konrád IV. z Tannu. Rukopis má celkem sedmdesát sedm pergamenových listů formátu 33,2 na 25,3 cm. Výzdobu tvoří sedmnáct celostránkových iluminací, na nichž nalezneme dohromady jednadvacet samostatných scén z Nového zákona.

Šestnáct z nich zobrazuje důležité momenty z Kristova života, čtyři iluminace patří evangelistům a poslední iluminace představuje žehnajícího Krista v mandorle. Nechybí četné, nádherně ve zlatě vyvedené iniciály. Na vzniku manuskriptu se podíleli tři iluminátoři ze Špýru nebo Trevíru a pět písařů.

Jednotlivé iluminace jsou ovlivněny uměním Středomoří a byzantského kulturního okruhu. Recepce byzantského a pozdně antického umění je dobře znatelná. Tyto nové impulsy výrazně ovlivnily styl, optiku a estetiku západoevropského umění.

Malíři individualizovali obličeje jednotlivých postav, kladli důraz na živé kompozice, kdy dvě a více postav mezi sebou komunikují. Dokonce obohatili svůj ikonografický repertoár o nové obrazové kompozice. Narození Krista je např. zasazeno do jeskyně a Třem králům jsou věnovány celkem čtyři obrazy, což nebylo obvyklé.

Nedílnou součástí rukopisu i jeho faksimile je jedinečná vazba, jejíž přední straně vévodí plastické vypodobnění Krista, které pochází z 15. století. Svým způsobem se jedná nejen o výzdobu, ale také o teologický program v souvislosti s poselstvím evangelií. Jen u malého počtu románských rukopisů se dochovala původní vazba.

Vazba Špýrského evangelistáře je výjimečná především tím, že na ní až do současnosti zůstaly polodrahokamy a stříbrné destičky, jimiž byla ozdobena již ve 13. století. Celou vazbu manuskriptu tak tvoří celkem sto padesát částí. Použité polodrahokamy byly dovezeny z celého tehdy známého světa: acháty, ametysty, karneoly, lapis lazuli, křišťály a ty jsou doplněny pozdně antickými gemami.

Dokonalé faksimile Špýrského evangelistáře vydalo Quaternio Verlag Luzern v nákladu 280 ručně číslovaných exemplářů. Zájemci o tento nádherný rukopis mají možnost koupit si také složku (Dokumentationsmappe) se šestnáctistránkovou informační brožurou a dvěma faksimilovými listy v originální velikosti (folia 31 a 32). Cena dokumentace je 85 euro.

 

Marek Zágora

 

Resumeé:

Quaternio Verlag Luzern bereitete die vollständige Faksimile-Edition der einzigartigen romanischen Handschrift - Speyerer Evangelistar vor, das mit seinem Originaleinband aus vergoldeten Silber, mit Schmucksteinen, spätantiken Gemmen und der vollplastischen Christusfigur zu den Prachthandschriften der deutschen Buchkunst der Spätromanik gehört.

Die Handschrift entstand um 1220 in Speyer (oder Trier) und ist mit 17 ganzseitigen Miniaturen geschmückt. Miniaturen enthalten 21 Bilder, die Themen aus dem Neuen Testament, vor allem aus dem Leben Jesu illustrieren. Neben den großformatigen Miniaturen schmücken die Texte auch 70 reich ornamentierten und historisierten Initialen. Zur Zeit ist den Sammlern und Bibliophilen auch eine wunderschöne Dokumentationsmappe mit einer reich illustrierten Broschüre (16 Seiten) und einen vierseitigen Original-Faksimilebogen (Fol. 31 und 32) zur Verfügung.

 

Internet:

http://www.quaternio.ch/de/das-speyerer-evangelistar

 

K dalším faksimile z Quaternio Verlag Luzern:

http://www.stavitele-katedral.cz/luzern-quaternio-verlag-vydalo-faksimile-unikatniho-slabikare-princezny-claude-francouzske-quaternio-verlag-luzern-die-faksimile-edition-der-fibel-der-claude-de-france/

http://www.stavitele-katedral.cz/luzern-vyjde-jedinecne-faksimile-bohate-iluminovaneho-gotickeho-rukopisu-apokalypsy-quaternio-verlag-luzern-die-faksimile-edition-der-bilderreichsten-englischen-apokalypse-der-gotik/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru