faksimile detailluzern: vyjde faksimile apokalypsy z cambrai (quaternio verlag luzern – die faksimile edition der apokalypse von cambrai)

Luzern: Vyjde faksimile Apokalypsy z Cambrai (Quaternio Verlag Luzern – die Faksimile Edition der Apokalypse von Cambrai)

Luzernské vydavatelství Quaternio připravuje v současnosti vydání dalšího zajímavého středověkého rukopisu, Apokalypsy z Cambrai, manuskriptu, který je nádhernou ukázkou karolínské knižní malby.

Jedinečný rukopis vznikl na konci 9. století (snad v Cambrai), od přelomu 10. a 11. století je doložen v knihovně katedrály v Cambrai. Dnes je uložen v Médiathèque d’Agglomération de Cambrai (Ms. B 386). Latinsky psaný manuskript o rozměrech ca. 31 x 23 cm obsahuje celkem čtyřicet osm pergamenových listů, jejichž výzdobu tvoří čtyřicet šest celostránkových ilustrací.

Do současnosti se dochovaly pouze čtyři rukopisy s Apokalypsou z 9. století a právě exemplář ze severofrancouzského Cambrai je nejbarevnější a „nejživější“. Její malíři navázali stylisticky na pozdně antické křesťanské umění. Součástí miniatur jsou četné vyprávěcí prvky, kupř. chrámová a městská architektura nebo stylizované rostliny, což jim dodává úžasnou dynamičnost. Každý exemplář Apokalypsy je jedinečný, a tak i u rukopisu z Cambrai dali její malíři volný průchod své fantazii, s jejíž pomocí ilustrovali biblický text.

Vliv pozdní antiky je opravdu znatelný: v architektuře převládají sloupy s korintskými hlavicemi a palmetami, postavy jsou oděny v tunikách a tógách, na nohou mají sandály, některé jsou naboso. Postavy s velkýma očima často výrazně gestikulují, takže působí opravdu velice živě. Navíc je každá miniatura namalována v jedinečném, bohatě zdobeném rámu. Též použitá barevná škála je velice bohatá: krásné odstíny modré, okrové, žluté a zelené barvy i po několika staletích stálé září.

Již nyní je všem sběratelům a bibliofilům k dispozici reprezentativní složka s dokumentací k rukopisu v podobě šestnáctistránkové informativní brožury. Součástí je ale především faksimilový dvojlist v originální velikosti. Cena této dokumentace je 114 euro.

 

Marek Zágora

 

Foto Quaternio Verlag.

 

Internet:

http://www.quaternio.ch/de/die-apokalypse-von-cambrai


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru