faksimile detailluzern: vyjde faksimile pasovského evangelistáře (quaternio verlag luzern - die faksimile-edition des passauer evangelistars)

Luzern: Vyjde faksimile Pasovského evangelistáře (Quaternio Verlag Luzern - die Faksimile-Edition des Passauer Evangelistars)

Luzernské vydavatelství Quaternio připravuje k vydání faksimile dalšího výjimečného středověkého rukopisu, tentokrát tzv. Pasovského evangelistáře, jehož originál se nachází v Bavorské státní knihovně v Mnichově (Clm 16002).

Latinsky psaný románský manuskript s výňatky z evangelií, které se četly během nejvýznamnějších církevních svátků, vznikl ve skriptoriu augustiniánského kláštera St. Nikola v Pasově mezi roky 1170-1180. Jedná se o jediný dochovaný románský rukopis pasovské malířské školy. Na osmdesáti osmi stranách o velikosti 32,5 krát 22,5 cm najdeme celkem osm celostránkových miniatur a devětačtyřicet velkých bohatě zdobených iniciál.

Výzdoba rukopisu je famózní nejen svou barevnou intenzitou. Zlaté iniciály na barevném pozadí jsou plné stříbrných zvířat a květů, ale i postav, což jim dodává život. Byzantskou knižní malbou silně ovlivněná výzdoba je dílem dvou malířů, kteří jsou pojmenováni podle námětů jejich hlavních miniatur: „Petrus-Meister“ a „Ecclesia-Meister“. Postavy historizujících iniciál ilustrují konkrétní texty rukopisu, zbývající iniciály pak tvoří „jen“ výzdobu díla.

Faksimile bude velikostně i výzdobou věrno originálu. Na speciálním ručně dělaném papíře, který na dotek připomíná pergamen, bude použito skutečné zlato a stříbro. Součástí vydání bude i publikace s komentářem, jenž přinese hlavně popis všech miniatur a iniciál. Zároveň bude dochovaný manuskript zasazen do vývoje jihoněmecké románské knižní malby.

U Pasovského evangelistáře se nedochovala původní vazba a současná neodpovídá románskému původu rukopisu, proto se vydavatelství Quaternio rozhodlo (po konzultacích se švýcarskými odborníky na historické textilie) nechat utkat speciální látku, kterou bude vazba pokryta. Italský vzor se lvy a pávy byl převzat z látky z konce 12. století, která je dnes uložena v Diecézním muzeu v Pasově.

Již nyní je všem sběratelům a bibliofilům k dispozici reprezentativní dokumentace k rukopisu v podobě šestnáctistránkové informativní brožury. Významnou součástí dokumentace je pak faksimilový dvojlist v originální velikosti. Cena dokumentace je 114 euro.

 

Marek Zágora

 

Foto Quaternio Verlag.

 

Internet:

http://quaternio.ch/de/das-passauer-evangelistar


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru