archiv detailmainz (mohuč): im gold geschrieben – výstava o raně středověkém písemnictví v mohuči

Mainz (Mohuč): Im Gold geschrieben – výstava o raně středověkém písemnictví v Mohuči

Anotace:

Mohučské Dom und Diözesanmuseum připravilo na letošní rok další zajímavý výstavní projekt. Výstava nazvaná „In Gold geschrieben. Zeugnisse frühmittelalterlicher Schriftkultur in Mainz“ přibližuje široké veřejnosti raně středověkou knižní kulturu v Mohuči.

V raném středověku byla Mohuč významným centrem vzdělanosti a politiky. Po staletí byla i centrem knižní kultury, která dosáhla jednoho ze svých vrcholů za arcibiskupa Willigise (v úřadu v letech 975-1011).

Mohučskému písemnictví a knižní malbě nebyla doposud věnována samostatná výstava. Je to vůbec poprvé, co jsou společně vystavovány ty nejkrásnější mohučské manuskripty sledovaného období. Pozornost je věnována nejen vybraným manuskriptům, ale i nejranějším svědectvím mohučského písemnictví, mezi nimiž najdeme např. merovejské náhrobky nebo autentiky relikvií z 8. století. Nejvýznamnějšími exponáty jsou pak bezesporu karolinské a otonské rukopisy mohučského dómského pokladu, které společně s dalšími zapůjčenými kodexy ze 7. až 10. století představují Mohuč jako jedno z nejvýznamnějších a nejvlivnějších uměleckých center.

K výstavě „In Gold geschrieben. Zeugnisse frühmittelalterlicher Schriftkultur in Mainz“, která je k vidění do 18. června 2017, vyšel i stejnojmenný bohatě ilustrovaný katalog (Winfried Wilhelmy - Tino Licht, In Gold geschrieben. Zeugnisse frühmittelalterlicher Schriftkultur in Mainz, Schnell & Steiner Verlag, 304 stran, doporučená cena 34,95 euro).

.

Marek Zágora

 

Internet:

http://www.dommuseum-mainz.de/ausstellungen/aktuelle-ausstellung/in-gold-geschrieben/

 

Ke katalogu:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_8978.ahtml?NKLN=28_RSA


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru