archiv detailmainz (mohuč): unikátní výstava věnovaná úsměvu a smíchu v umění a kultuře středověku

Mainz (Mohuč): Unikátní výstava věnovaná úsměvu a smíchu v umění a kultuře středověku

Anotace:

Mohučské diecézní muzeum (Bischöfliches Dom- und Diözesanmuseum) hostí až do 16. září 2012 jedinečnou výstavu nazvanou „Seliges Lächeln und höllisches Gelächter. Das Lachen in Kunst und Kultur des Mittelalters".

Samotné téma smíchu a úsměvu je velice neobvyklé a většinou „stojí" zcela na okraji zájmů odborníků. Největší pozornost smíchu ve středověku věnovali dva francouzští medievalisté Jacques Le Goff a zejména pak Jean Verdon.

V raném a vrcholném středověku byl smích hlavně v církevních kruzích chápán jako něco špatného, zavrženíhodného. Smích byl dokonce spojován s peklem. Teprve s objevením „ztracených" Aristotelových spisů ve 13. století začal být smích hodnocen pozitivněji.

Jedná se o vůbec první výstavu věnovanou smíchu. Na výstavě je představeno několik desítek uměleckých děl (sochy, knižní iluminace, i nejstarší tisky), jež zprostředkovávají hodně diferencovaný svět smíchu ve středověku.

Smíchem se zabývali i středověcí autoři, kteří si kladli řadu otázek: Smál se Ježíš a usmívala se Panna Marie? Smáli se svatí a jak vyjadřovali svou radost vyvolení v ráji? Směl se smát středověký král?

K výstavě vydalo nakladatelství Schnell und Steiner bohatě ilustrovaný katalog (256 stran, 112 barevných reprodukcí, 57 černobílých, cena v muzeu 19, 80 euro, doporučená cena v knihkupectvích a na internetu 25, 95 euro), který je rovněž významným příspěvkem k dějinám kultury a mentalit.

 

Marek Zágora

 

Oficiální stránka výstavy:

http://www.seliges-laecheln.de/

O katalogu:

http://www.schnell-und-steiner.de/artikel_7223.ahtml


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru