výstavy detailmannheim: rozsáhlá kulturně-historická výstava o normanech v období od 9. do 13. století

Mannheim: Rozsáhlá kulturně-historická výstava o Normanech v období od 9. do 13. století

Německý Mannheim od 18. září 2022 do 26. února 2023 nabízí obsáhlou kulturně-historickou výstavu o dějinách a kultuře dávných Normanů v období od 9. do 13. století.

Po stopách Seveřanů se návštěvníci vydají na cestu ze Skandinávie do Středomoří, od pobřeží Baltského moře až po Byzanc. Dějiny Normanů (Vikingů) jsou dějinami mobility, dobývání a inovací. Sehráli rozhodující roli při utváření vývoje Evropy ve Francii, v Anglii, ve Skandinávii i na Sicílii, jako první Evropané prokazatelně objevili Ameriku.

Přehlídka nabízí 300 mimořádných uměleckých zápůjček z významných evropských sbírek, vzácná umělecká díla a luxusní předměty, ale i zbraně a exotické obchodní zboží odrážejí kulturní výměnu mezi Orientem a Západem ve středověku.

"Muži ze severu" často přicházeli do evropských zemí jako dobyvatelé. Časem se integrovali do stávajících struktur a zároveň splynuli s místním obyvatelstvem, ale také ho změnili. Vznikla tak osobitá severofrancouzská Normandie i originální jihoitalské Sicilské království. V Palermu byla vedle latiny a řečtiny úředním jazykem i arabština. Křesťanští vládci se tam obklopovali orientálním přepychem a vypadali víc jako sultáni než králové vládnoucí s papežovým požehnáním.

Úspěch Normanů byl založen na vysoké mobilitě, kulturní flexibilitě a přizpůsobivosti, stejně jako na touze vydat se do nových končin. Normané - muži i ženy, mocní i prostí lidé - tak spojili severní Evropu s Itálií a celým Středomořím. Zároveň jejich cesta vedla přes Baltské moře a východní Evropu k Černému moři.

Špičkové archeologické a umělecké zápůjčky na výstavě pocházejí z řady významných muzeí, mimo jiné z Londýna, Paříže, Stockholmu, Barcelony, Palerma a Vatikánu. V Mannheimu návštěvníci najdou unikátní rukopisy, vzácné textilie, řemeslné výrobky ze zlata a slonoviny, šperky a zbraně. Jsou mezi nimi votivní koruna krále Rogera II., šachové figurky z ostrova Lewis nebo korunovační plášť Fridricha II. Vše oživí četné virtuální rekonstrukce.

Výstava vznikla ve spolupráci s Réunion des Musées Métropolitains v Rouenu a Musée de Normandie v Caen. Aktuální vědecké poznatky z různých oborů jsou přímo začleněny do prezentace výstavy i doprovodných publikací. Svazek odborných studií pod názvem Norman Connections - Normannische Verflechtungen zwischen Skandinavien und dem Mittelmeer (450 stran) již vyšel v nakladatelství Schnell und Steiner a na výstavě ho doplní podrobný vědecký katalog (530 stran).

Peter Kováč

 

Výstava Die Normannen, Reiss-Engelhorn-Museen, Museum Zeughaus C5, Mannheim, od 18. září 2022 do 26. února 2023, denně kromě pondělí 11 – 18 hodin

 

Internet:

www.normannen-ausstellung.de

Katalog:

https://schnell-und-steiner.de/produkt/die-normannen/

 

Na výstavu pořádáme zájezd:

http://www.stavitele-katedral.cz/umelecke-poklady-svycarska-a-vystavy-normane-a-mondrian

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru