archiv detailmemleben: výstava wissen+macht. der heilige benedikt und die ottonen

Memleben: Výstava Wissen+Macht. Der heilige Benedikt und die Ottonen

Anotace:

Od 7. května do 15. října 2018 bude v Muzeu kláštera a císařské falce Memleben k vidění výstava nazvaná „Wissen+Macht. Der heilige Benedikt und die Ottonen“, která je hlavní událostí k pětadvacátému výročí tzv. Straße der Romanik, která vede Saskem-Anhaltskem a představuje všem zájemcům o historii dochované románské památky.

Memleben hrál ve středověku velice významnou roli. Byl osudovým místem a mocenským centrem německých králů a císařů. Zemřeli zde dva významní středověcí vladaři: král Jindřich I. Ptáčník v roce 936 a v roce 973 pak jeho syn a nástupce, císař Ota I. Veliký. Císař Ota II. zde roku 979 založil benediktinský klášter a společně se svou manželkou Theofano jej bohatě obdaroval pozemky, díky čemuž se z kláštera stalo záhy jedno z nejvýznamnějších říšských opatství. Na konci 10. století mu byla udělena další privilegia, např. právo trhu.

Výstava představí na dvou podlažích ve východním křídle klauzury přes šedesát exponátů, z nichž řada bude představena širší veřejnosti zcela poprvé. Muzeologové dali dohromady všechny známé artefakty pocházející z kláštera, např. dřevěný reliéf se scénou Kladení do hrobu nebo bronzově zbarvený klíč. Poprvé bude také představena kresba ruin kláštera, kterou v roce 1820 nakreslil malíř a architekt Karl Friedrich Schinkel, který zachránil klášterní kostel před úplným zničením.

Průvodci celou výstavou, která přiblíží příchod benediktinů a s tím související kulturní impulzy, budou císař Ota II., jeho manželka Theofano, mnich Heimerad (Heimo) a sv. Benedikt z Nursie. Expozice bude navíc oživena různými interaktivními zastávkami, které přiblíží nejen každodenní život mnichů. Všechny návštěvníky určitě zaujme i 3D mapa kláštera.

 

Marek Zágora

 

Internet:

www.benedikt-memleben2018.de

https://www.kloster-memleben.de/de/sonderausstellung-2018.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru