archiv detailmnichov (münchen): výstava výjimečných iluminovaných rukopisů a významných tisků se vztahem ke starému zákonu (das alte testament und sein umfeld)

Mnichov (München): Výstava výjimečných iluminovaných rukopisů a významných tisků se vztahem ke Starému zákonu (Das Alte Testament und sein Umfeld)

Anotace:

Bavorská zemská knihovna v Mnichově připravila ve své Schatzkammer jedinečnou výstavu nazvanou „Das Alte Testament und sein Umfeld. Vom Bybylonischen Talmud zu Lassos Bußpsalmen", na níž je představeno třicet jedna výjimečných iluminovaných rukopisů a významných tisků se vztahem ke Starému zákonu.

Výstava se zaměřuje především na recepci Starého zákona v hebrejském písemnictví, dále na různá provedení první části Bible, zejména pak Žalmů. Jedním z hlavních exponátů je proslulý Babylonský Talmud, hned po Bibli nejdůležitější židovský text. Právě v Mnichově se nachází jeho jediný dochovaný středověký exemplář, který vznikl v roce 1342 ve Francii a téměř není vystavován.

Zajímavé jsou bezpochyby i hebrejské biblické rukopisy z 13.-15. století, Pentateuch s aramejským překladem z 15. století nebo prvotisk hebrejsky psaného Starého zákona z roku 1494, který vznikl v Brescii. Křesťanské Bible zastupují bohatě zdobená Furtmeyrova Bible a především pak Lutherova Bible z roku 1551, jejíž text zdobí dřevořezy Lucase Cranacha. Mezi žaltáři vyniká Zlatý mnichovský žaltář z Anglie 13. století.

K výstavě „Das Alte Testament und sein Umfeld", která je k vidění do 30. srpna 2013, byl vydán také pěkný reprezentativní katalog (Quaternio Verlag Luzern, 128 stran, 82 barevných reprodukcí, cena 18 euro).

 

Marek Zágora

Internet:

http://www.bsb-muenchen.de/Einzeldarstellung.403+M54a3ee98da5.0.html

 

Ke katalogu:

http://www.quaternio.ch/de/das-alte-testament-und-sein-umfeld


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru