výstavy detailmohuč (mainz): výstava a katalog von bonifatius zum naumburger meister

Mohuč (Mainz): Výstava a katalog Von Bonifatius zum Naumburger Meister

Podle středověké historické tradice došlo v roce 751 k významné události v dějinách západní Evropy. Bonifác, který byl od roku 745 mohučským arcibiskupem, pomazal na franského krále Pipina lll. Krátkého také zvaného Pipin Mladší, otce Karla Velikého. Fakticky tak moc přešla z Merovejců na Karlovce.

Výstava v Die Macht der Mainzer Erzbischöfe (Von Bonifatius zum Naumburger Meister), která byla v Diecézním muzeum v Mohuči prodloužena do 31. října 2021, naznačuje, že mohučští arcibiskupové vždy hráli významnou roli „králotvůrců“ a v neposlední řadě se při tom odvolávali na "právní precedens" Bonifácova primátu.

Jejich prestiž našla svůj vnější výraz v nové katedrále, vysvěcené v roce 1239, a v jejím velkolepém interiéru, který navrhl takzvaný Naumburský mistr a jeho dílna v tehdy zcela novém gotickém stylu. Tento umělec, pravděpodobně nejslavnější německý sochař 13. století, pracoval tehdy pro arcibiskupa Siegfrieda III. z Eppsteinu (1230-1249).

Výstava není velká rozsahem (zabírá přízemí muzea), ale nabízí zejména ucelený mohučský soubor děl Naumburského mistra, včetně nově identifikovaných sochařských fragmentů. Jeho práce se tam neomezovala pouze na slavný lettner! Je to vlastně bilance mohučského středověkého sochařství - zjeména 13. století.

Obsáhlý je katalog výstavy (úžasné velké fotografie, 512 stran), který je z velké části novou monografií o Naumburském mistrovi a výrazně doplňuje trojsvazkový katalog z výstavy v Naumburgu z roku 2011. Zatím vyšel 1. díl mohučského katalogu, ale připravují se další dva díly věnované speciálním studiím.

Peter Kováč

 

Internet:

https://www.dommuseum-mainz.de/die-macht-der-mainzer-erzbischoefe-von-bonifatius-zum-naumburger-meister/

 

Katalog:

Winfried Wilhelmy (ed.), Von Bonifatius zum Naumburger Meister. Meisterwerke des Bischöflichen Dom- und Diözesanmuseums Mainz, Regensburg 2020, 512 Seiten, 360 Farb- und Schwarzweiß-Abbildungen, 44,90 Euro.

 

Katalog:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_10201.ahtml

Anotace nakladatelství:

Anläßlich der Wiedereröffnung der neu konzipierten Abteilung „Früh- und Hochmittelalter“ im Sommer 2020 legt das Bischöflichen Dom- und Diözesanmuseums Mainz einen ersten Werkkatalog zu seinen Beständen der früh- und hochmittelalterlichen Plastik vor. Unter den ganzseitig und in zahlreichen Details abgebildeten Exponaten des 4.-14. Jahrhunderts finden sich mit den Arbeiten des sogenannten Naumburger Meisters Spitzenstücke der Skulptur der deutschen Frühgotik. Hierzu stellen neueste Forschungsergebnisse nicht nur eine Rekonstruktion des berühmten „Bassenheimer Reiters“ als dreiteiliges Hochaltarretabel des Mainzer Domes vor, sondern präsentieren auch ein weiteres, zugehöriges Relieffragment höchster Qualität. Hinzu kommen zahlreiche bislang unpublizierte Werke, darunter eine im 12. Jahrhundert entstandene und damit älteste Grabplatte eines Mainzer Erzbischofs.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru