časopisy detailněmecko: etruskové - hlavní téma lednového čísla německého magazínu damals

Německo: Etruskové - hlavní téma lednového čísla německého magazínu DAMALS

Anotace:

První letošní číslo německého magazínu Damals je zasvěceno záhadným Etruskům, kteří po sobě nezanechali téměř žádná písemná svědectví, a tak o nich víme velice málo. I to málo je ale zajímavé: víme např., že v rámci starověku byly etruské ženy velmi emancipované a že, i když přejali řadu bohů od Řeků, vytvořili si své vlastní, originální náboženské představy.

Antický historik Dionýsos z Halikarnassu je obdivoval jako jeden z nejstarších národů. Tajemní Etruskové vytvořili jednu z nejstarších civilizací na Apeninském poloostrově a díky kulturním stykům s Féničany, Řeky, Kelty a Římany ovlivnili vývoj ve Středomoří v období od 10. do 1. století před naším letopočtem.

Jejich písmo a hlavně jazyk jsou stále jen útržkovitě srozumitelné, proto nám nejvíce informací o jejich životě a kultuře poskytují archeologické nálezy. Nejnovější výzkumy přinášejí nové poznatky o civilizaci, která zakládala prosperující města. Obdivovány jsou i jejich umění a religiozita, které spolu často souvisejí.

Hlavnímu tématu je věnováno celkem šest příspěvků, které přinášejí nový pohled na Etrusky. Všechny texty jsou jako tradičně doplněny bohatým a zároveň zajímavým obrazovým doprovodem.

Až do 17. června 2018 je v Bádenském zemském muzeu v Karlsruhe k vidění výstava nazvaná „Die Etrusker. Weltkultur im antiken Italien“, která seznamuje širokou veřejnost s jedinečnou etruskou kulturou. Četné exponáty, ale i nové nálezy jsou v Německu prezentovány zcela poprvé. Samotná expozice je pak doplněna řadou rekonstrukcí a interaktivních, digitálních prvků, které přibližují obdivuhodný svět tajemných Etrusků.

 

Marek Zágora

 

DAMALS. Das Magazin für Geschichte 1/2018, Die Etrusker. Italiens erste Großmacht, cena 6,90 euro

 

Příspěvky k hlavnímu tématu:

Ellen Thiermann, Aus dem Dunkel der Geschichte. Die rätselhaften Wurzeln der Etrusker

Martin Miller, Der Bund der Zwölf. Ein Reich von Stadtstaaten

Romy Heyner, Gräber als Spiegel der Gesellschaft. Einblicke in den Alltag

Susanne Erbelding, Experten für Blitz und Donner. Religion

Friederike Bubenheimer-Erhart, Umschlagplatz der Ideen. Kunst, Handwerk, Handel

Michael Sommer, Multikulti am Tiber. Etrusker und Römer

 

Internet:

http://www.damals.de/de/13/Titelthema.html

 

K výstavě v Karlsruhe:

http://www.landesmuseum.de/website/Deutsch/Sonderausstellungen/Aktuell/Die_Etrusker.htm


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru