faksimile detailněmecko: faksimile tzv. mnichovského astrologicko-astronomického sborníku václava iv.

Německo: Faksimile tzv. Mnichovského astrologicko-astronomického sborníku Václava IV.

Nakladatelství Belser připravilo společně WK Wertkontor pod názvem „Astronomisch-astrologischer Codex König Wenzels“ faksimile tzv. Mnichovského astrologicko-astronomického sborníku římského a českého krále Václava IV., jehož originál se nachází pod signaturou Clm 826 v Bavorské státní knihovně v Mnichově.

Nedokončený rukopis, který vznikl v Praze po roce 1400, je výjimečným dílem po stránce textové i obrazové. Na celkem sto šesti stranách o rozměrech 46,7 x 34,6 cm najdeme jedinečnou výzdobu, na níž se podíleli dva dvorští iluminátoři. První je autorem většiny výzdoby, druhý pak namaloval osmnáct souhvězdí nedokončeného „Katalogu hvězd“. Manuskript zaujme i tím, že text není psán na výšku, ale ve třech sloupcích na šířku.

Předpokládá se, že se na vzniku rukopisu podílel v Praze pracující astronom a astrolog přezdívaný Terzysko (Teříšek), o němž máme jen několik málo informací. Samotný Terzysko je pak vyobrazen na foliu 8r, jak sedí u psacího pultíku a pozoruje hvězdy.

Jednotlivé texty sborníku jsou ukázkou vývoje středověké astronomie a astrologie, o které se zajímali středověcí vladaři. Na prvních jedenácti listech je vyobrazen cyklus základních schémat a diagramů, jež vizuálně shrnují klíčové koncepty k vyhodnocování astrologických předpovědí.

Prvním spisem je „Liber introductorium maior“, jehož složitý text je bohatě ilustrován. Obrazový doprovod přináší ilustrace zachycující jednotlivá souhvězdí vepsaná do desetistupňových sekcí zvěrokruhu, kterým se říká dekany. Ke každému znamení zvěrokruhu patří tři iluminace, takže je zobrazeno celkem 63 kombinací poloh hvězd, které byly převzaty z různých tradic: řecké, persko-arabsko-egyptské a indické. Výzdobu textu tvoří i vyobrazení všech znamení zvěrokruhu a personifikace planet.

Další spis pojednává o planetách, třetím je pak fragment kompilace arabského anonymního autora, tzv. „Liber novem iudicum in iudiciis astrorum“.

Zajímavé iluminace najdeme v nedokončeném hvězdném atlase představujícím jen osmnáct souhvězdí severní oblohy podle „Katalogu hvězd“ Klaudia Ptolemaia. Text obsahuje popisy a souhrnné součty hvězd podle jejich hvězdné velikosti, souřadnice jsou většinou nedopsány.

Faksimile jedinečného rukopisu je doplněno uměleckohistorickým komentářem, jehož autorkou je jedna z největších znalkyň rukopisů Václava IV., rakouská historička umění Maria Theisen.

 

Marek Zágora

 

Internet:

https://www.wk-wertkontor.de/de/pages/show/produkte#content

 

K rukopisu:

http://www.stavitele-katedral.cz/nejkrasnejsi-stredoveke-rukopisy-xiv-%E2%80%93-mnichovsky-astrologicky-sbornik-vaclava-iv/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru