časopisy detailněmecko: vikingové – hlavní téma zářijového čísla časopisu damals (9/2022)

Německo: Vikingové – hlavní téma zářijového čísla časopisu DAMALS (9/2022)

Anotace:

Hlavním tématem letošního devátého čísla německého měsíčníku o historii Damals jsou vikingové. Téma bylo vybráno záměrně jako upoutávka na velkou výstavu „Die Normannen“, která bude od 18. září 2022 do 26. února 2023 k vidění v německém Mannheimu (Museum Zeughaus).

Vikingové neměli na helmách rohy, jedná se jen o nejčastěji tradovaný mýtus. Pokrývky hlavy skandinávských válečníků vypadaly spíše jako ta na obálce časopisu. Tuto přilbu z 10. století našli archeologové v norském Gjermundbu. Mýtem pak ale není, že Seveřané byli občas velice nepřátelští a krutí. Jako první to zažili mniši z klášterního ostrova Lindisfarne v roce 793, kdy vikingové během nájezdu vraždili, plenili a loupili. Svými obávanými nájezdy a později také jako osadníci vnesli nesmírně mobilní Skandinávci díky svým lodím do středověkého světa dynamiku, která měla trvale poznamenat mnoho oblastí tehdejší Evropy.

Vikingům jako obávaným válečníkům je zasvěceno celkem pět textů, které jsou doplněny jako tradičně bohatým a zajímavým obrazovým doprovodem. (SK)

DAMALS. Das Magazin für Geschichte 9/2022, Die Wikinger. Gefürchtete Krieger aus dem Norden, cena 7,30 euro, v Rakousku 8 euro

Texty k hlavnímu tématu:

Rudolf Simek, Aus dem Dunkel der Geschichte

Matthias Toplak, Steckt mehr hinter dem Mythos?

Dirk H. Steinforth, Krieger, Siedler, Herrscher

Volker Hilberg, Sagenhafte Wikinger-Metropole

Alheydis Plassmann, Angriff auf das Frankenreich

Internet:

https://www.wissenschaft.de/damals/magazin/aktuelles-heft/

K výstavě Die Normannen:

https://www.rem-mannheim.de/ausstellungen/sonderausstellungen/die-normannen/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru