archiv detailnew york: luxus dvorského umění karla iv. a václava iv. objevíme i v uměleckých sbírkách newyorského metropolitního muzea

New York: Luxus dvorského umění Karla IV. a Václava IV. objevíme i v uměleckých sbírkách newyorského Metropolitního muzea

Celkem 75 zájemců se zúčastnilo dvou zájezdů do New Yorku, které od 15. do 29. března pořádala umělecké agentura Ars auro prior a Klub přátel Stavitelů katedrál společně s cestovní kanceláři Umělecký klub. Na programu bylo detailní poznání pokladů amerických muzeí a galerií - včetně unikátní kolekce středověkého umění, kterou vlastní slavné Metropolitní muzeum, instituce rozsahem sbírek stejně velká jako je pařížský Louvre.

MET čili newyorské Metropolitní muzeum se může pochlubit i řadou exponátů původem z Čech. Mezi skvosty patří vzácné nádoby z doby císaře Karla IV. nebo krále Václava IV., které byly vyřezány z drahých kamenů. Jde zejména o konvici z jaspisu, práci šikovného pražského řemeslníka z let 1350 - 1375. Předmět zdobený pozlaceným stříbrem byl v 19. století nalezen v farním kostele v německém Reinkenhagenu a do USA se dostal díky sběratelskému nadšení mecenáše a milovníka katedrál Johna Pierponta Morgana.

Kurátorka středověkých sbírek Metropolitního muzea Barbara D. Boehm o konvici tvrdí: „Byla zhotovena z jaspisu, který se těžil v podhůří Krušných hor. Geologové našli pozůstatky opuštěných důlních šachet u Ciboušova, nedaleko obce Klášterec nad Ohří. Ve své době byly tyto předměty velice ceněné a vyhledávané."

V Metropolitním muzeu jsou dvě nádoby - kromě konvice i šálek s rukojetí ve tvaru trojlístku - a obě tu patří k uznávaným skvostům evropského dekorativního umění doby gotiky.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru