zaujalo nás detailnový český aukční rekord: kubištův staropražský motiv galerie kodl prodala za 124 milionů korun

Nový český aukční rekord: Kubištův Staropražský motiv Galerie Kodl prodala za 124 milionů korun

V neděli 29. května 2022 v Praze padl nový český aukční rekord: Galerie Kodl za 124 milionů korun prodala kubistický pohled na Prahu, který namaloval malíř Bohumil Kubišta. Odhadní cena byla „jen“ 25 milionů!

Cena 124 milionů korun je naprosto zasloužená. Kubišta patřil mezi nejoriginálnější představitele kubismu v Čechách. Nový rekord ho řadí mezi takové velikány, jako byl španělský kubista Juan Gris, který také originálně navazoval na Picassovy a Braqueovy objevy.

Co ovlivnilo cenu? Moc Kubištových obrazů k volnému prodeji na trhu není. Navíc obraz Staropražský motiv z roku 1911 je skutečně mistrovským kusem české avantgardy.

Francouzský básník Guillaume Apollinaire o Kubištovi tvrdil, že „kubišta“ byl „kubistou“ už ve chvíli svého narození. Duší však byl expresionista a teprve až v Paříži se seznámil s kubismem. Tento styl ho nesmírně zaujal. Budoval svoje obrazy téměř „vědecky“ – matematika a geometrie měly pro něj stejně důležitý význam jako spontánní malování. Nic neponechával náhodě.

Sám byl velký samotář a individualista. Měl značný kulturní přehled, zajímala ho intenzivně filozofie i dějiny umění. Osud nebyl pro něj příznivý. Pocházel z nemanželského lože a jeho matka byla duševně nemocná. Trvale mu scházely peníze. Z existenčních důvodů vstoupil do armády, stal se hlavním dělostřelcem v chorvatském přístavním městě Pule. Dostával pravidelný plat a to mu dovolilo splatit dluhy, a dokonce i půjčovat přátelům, zejména Janu Zrzavému.

Bohumil Kubišta zemřel 27. listopadu 1918 na španělskou chřipku ve věku 34 let. Dosud nejdražším Kubištovým dílem bylo dílo nazvané Zátiší, prodané na aukci v roce 2013 za 18,49 milionu korun.

GALERIE KODL je tradičním sponzorem stránek STAVITELE-KATEDRAL.CZ!

 

Peter Kováč

 

Internet:

https://www.galeriekodl.cz//

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru