knižní novinky detailpaříž: le taureau. une histoire culturelle – nejnovější kniha michela pastoureaua (seuil)

Paříž: Le Taureau. Une histoire culturelle – nejnovější kniha Michela Pastoureaua (Seuil)

Anotace:

Prestižní nakladatelství Seuil vydalo nejnovější monografii francouzského historika Michela Pastoureaua nazvaná „Le Taureau. Une histoire culturelle“. Jak napovídá název, je zasvěcena býkovi a jeho roli v dějinách.

V evropské imaginaci zaujímají někteří zástupci zvířecího světa významnější postavení než ostatní. Jedním z nich je býk, který se dostal do popředí již ve starověku. Býk byl domestikován v osmém či sedmém tisíciletí před naším letopočtem a zůstal nejdivočejším z domácích zvířat. Byl symbolem síly, vitality a plodnosti, a proto byl uctíván mnoha starověkými národy. Rané křesťanství ale bojovalo proti jeho uctívání a nahradilo jej volem, mírumilovným a pracovitým zvířetem. Na několik století se býk dostal do ústraní a jeho život byl omezen pouze na venkov a jeho hlavní náplní života se stalo oplodňování krav. Od 16. a zejména pak 19. století došlo k znovuobjevení býčích zápasů a představení, které vyvolávaly četné diskuze, kterých je v posledních desetiletích čím dál tím více.

Michel Pastoureau (narozen 1947) se původně zabýval sfragistikou a heraldikou. Od 80. let 20. století se začal věnovat dějinám barev a jejich symbolice. Již několik desetiletí se zajímá i o dějiny zvířat, středověké bestiáře a zoologii, zejména pak ve spojení se zvířecí symbolikou. Je autorem hned několika objevných studií a knih. Do češtiny byla přeložena jeho monografie věnovaná medvědovi (Medvěd. Dějiny padlého krále, Argo, 2011), podnětná práce o dějinách modré barvy (Modrá. Dějiny jedné barvy, Argo, 2013) a reprezentativní soubor studií (Dějiny symbolů v kultuře středověkého Západu, Argo, 2018). (SK)

 

Michel Pastoureau, Le Taureau. Une histoire culturelle, Seuil, Paris 2020, 160 stran, doporučená cena 19,90 euro

 

Internet:

https://www.seuil.com/ouvrage/le-taureau-michel-pastoureau/9782021449228


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru