archiv detailpaříž: nový pohled na madonu kancléře rolina, dílo malíře jana van eyck (muzeum louvre)

Paříž: Nový pohled na Madonu kancléře Rolina, dílo malíře Jana van Eyck (Muzeum Louvre)

Anotace:

Do 17. června 2024 je v Muzeu Louvre v Paříži vystavena nově restaurovaná Madona kancléře Rolina, mistrovské dílo pozdně gotického malíře Jana van Eyck. Rolin byl kancléřem mocného burgundského vévody a obraz si nechal pořídit do své pohřební kaple v románské katedrále v burgundském Autun.

Město v pozadí za kancléřem Rolinem a Pannou Marii je pravděpodobně Praha. Důkazem je zejména nad řekou stojící gotická katedrála s jednou věží a před ní se nacházející románský chrám (v Praze klášter sv. Jiří). Burgundští vévodové se chtěli stát králi a pomoci jim v tom měl císař Zikmund, sídlící od roku 1436 v Praze, které se stalo novým císařským sídlem.

Vůbec poprvé od roku 1800, kdy se Madona kancléře Rolina dostala do Louvru, byla malba restaurována. Byly odstraněny vrstvy ztemnělého laku a dílu byla navrácena původní barevná nádhera. Při práci v pařížských laboratořích se vycházelo ze zkušeností ze současného restaurování van Eyckova Gentského oltáře.

Výstava A NEW LOOK AT JAN VAN EYCK (The Madonna of Chancellor Rolin) nabízí srovnání s dalšími pěti van Eyckovými obrazy a také s díly Rogiera van der Weyden, Roberta Campina a velkých iluminátorů první poloviny 15. století. Celkově bylo shromážděno šedesát deskových obrazů, rukopisů, kreseb, basreliéfů a artefaktů z drahých kovů, což bylo umožněno díky podpoře mnoha muzeí a institucí ve Francii i v zahraničí, včetně Städelova muzea ve Frankfurtu, Gemäldegalerie v Berlíně, Královské knihovny v Bruselu, Morgan Library & Museum v New Yorku a Muzea umění ve Filadelfii. K výstavě vychází rozsáhlý katalog v ceně 39 eur. (SK)

Exhibition curator: Sophie Caron, Curator in the Department of Paintings, Musée du Louvre

Exhibition catalogue: Edited by Sophie Caron. Co-published by musée du Louvre éditions and Liénart éditions, 240 pages, 160 illustrations, €39.

 

Internet:

https://www.louvre.fr/en/exhibitions-and-events/exhibitions/a-new-look-at-jan-van-eyck

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru