Západočeská galerie v Plzni zpřístupnila od loňského roku historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který byl v letech 1933–1934 vestavěn do původního bytového domu. Jde o přední památku moderní architektury ve střední Evropě. Koncepcí představuje završení řady bytových interiérů navržených v letech 1907–1932 v Plzni Adolfem Loosem. Semlerova rezidence je v Plzni po nedávné rekonstrukci jeho nejautentičtějším dílem.
Adolf Loos (narozen 10. prosince 1870 v Brně, zemřel 23. srpna 1933 v Kalksburgu u Vídně) byl vlivný modernistický architekt, jehož projekty soukromých rezidencí výrazně ovlivnily evropské moderní umění. Praxi vykonával ve Vídni, ale delší dobu pobýval i ve Spojených státech (1893–1896) a v Paříži (1924–1928). Loos byl odpůrcem secese a velmi záhy oznámil svůj záměr vyhnout se používání zbytečných ornamentů. Slavný je jeho esej Ornament a zločin. O to více využíval kombinaci různých přírodních materiálů, kamenů a dřeva.
Dispoziční řešení Semlerova bytu (tzv. Raumplan) má přímou návaznost na Müllerovu vilu v Praze, která mu bezprostředně předcházela, a na obou úpravách se podíleli autoři ze stejného okruhu i shodné provádějící firmy. Odlišuje se přizpůsobením starší stavbě i rozdílným detailním řešením navrženým Heinrichem Kulkou, Loosovým spolupracovníkem. Na rozdíl od Müllerovy vily jde o práci až do současnosti prakticky neznámou širší veřejnosti.
Objekt, který vznikl jako úřednický bytový dům Škodových závodů, získala v roce 1932 rodina Oskara Semlera a jeho část upravila na své reprezentační rodinné sídlo. Oskar Semler byl jedním z nejvýznamnějších místních podnikatelů. Rodina musela v roce 1939 emigrovat a dům byl zabrán nejprve říšskými a pak československými úřady.
Západočeská galerie vydala k Semlerově rezidenci i k dalším Loosovým plzeňským dílům obsáhlou odbornou publikaci Loos – Plzeň – souvislosti / Loos – Pilsen – Connections. Její autoři Petr Domanický a Petr Jindra detailně prozkoumali Loosovy architektonické záměry, historii stavebních objektů a bytů, životy zadavatelů objednávek i umělecko-historický odkaz těchto unikátních architektonických památek. Součástí byl i obsáhlý archivní výzkum.
Kniha objasňuje, kdo byli Loosovi zákazníci v Plzni, proč právě zde vzniklo tolik jeho prací a z jakého důvodu jsou bytové interiéry soustředěny právě v blízkosti dnešní Klatovské třídy. Petr Domanický se soustředil na Loosovo působení v Plzni a Petr Jindra nabízí zajímavé poznatky k portrétům prvních Loosových investorů v Plzni, Wilhelma a Marthy Hirschových, které vytvořil v roce 1909 Oskar Kokoschka právě na popud Adolfa Loose.
Oskaru a Janě Semlerovým je v knize věnována obsáhlá část. V roce 1932 manželé Semlerovi koupili zahradní bytový dům na Klatovské třídě. Zřejmě ve stejném roce začalo jejich jednání s Adolfem Loosem, který měl pro ně navrhnout nový vícepodlažní byt ve spolupráci s Heinrichem Kulkou. Hlavním prostorem byla velká hala o výšce dvou podlaží a o ploše 50 metrů čtverečních. Loos měl téměř neomezené možnosti, jak dům přestavět k obrazu svému a uplatnit originální uspořádání bytu!
Západočeská galerie vytvořila současně i Centrum pro výzkum architektury jako stálé místo pro teoretické studium architektury v regionu. V Plzni lze navštívit tři pravidelné prohlídkové trasy, které zájemce provedou čtyřmi interiéry, které tam vyprojektoval architekt Adolf Loos: bytem manželů Krausových, bytem Voglových, Brummelovým domem a Semlerovou rezidencí. Nejautentičtější a nejvýznamnější mezi nimi je Semlerova rezidence.
Peter Kováč
Publikace: Petr Domanický, Petr Jindra, Loos – Plzeň – souvislosti / Loos – Pilsen – Connections, anglicky a česky, 350 fotografií (řada unikátních dobových fotografií), 325 stran, ISBN: 978-80-86415-79-6, cena 690 Kč
Internet k Lossovým interiérům:
https://www.adolfloosplzen.cz/
Internet k publikaci Loos – Plzeň – souvislosti / Loos – Pilsen – Connections:
http://www.zpc-galerie.cz/cs/loos-plzen-souvislosti-1163
Apartment of the family of Oskar Semler (1931–1934)
Klatovská 110, Pilsen
Semler Residence is the only place in Pilsen that features the landmark principle of Adolf Loos’s architecture, the famous Raumplan. Although Adolf Loos probably produced only the initial spatial concept of this apartment and detailed plans were later elaborated by his pupil Heinrich Kulka, Semler Residence can be considered the highlight of Loos’s activity in Pilsen. It is the only apartment that is made of several layers and thus resembles strongly the famous Villa Müller in Prague which preceded its construction. In contrast to it, Semler Residence was built into an existing
The Gallery of West Bohemia in Pilsen has been managing the Semler Residence since 2012. Immediately after taking over the management of the building, work began on planning the reconstruction and restoration of the entire building, which were divided into three stages. The first phase of repairs began in 2013, when the roof and insulation of the attic and basement were revised and several recent structures were demolished.
As part of the second phase, repairs of the flat roof were carried out in 2015 and mains and internal wiring were reconstructed. The works included restoration of the most damaged rooms and areas including the entrance lobby, cloakroom and conservatory in the historic residential interior. After these repairs, the residence was partially opened to the public in 2015–2018 as part of the project Pilsen – European Capital of Culture 2015.
In the period of 2019–2021, a crucial stage of reconstruction and restoration was carried out. It included structural repairs to almost the entire building, both interior and exterior, including the facade and garages. Most of the surviving furnishings of the historical dwelling were restored; in addition to that, many original details that had not survive were reproduced. For example, the restorers successfully completed the demanding repair of the macassar floor of the large living hall, the kitchen and staff premises, the Semlers’ private rooms, the children’s rooms, the upper hall, etc. The most challenging was the repair of the octagonal dining room, which had been damaged almost beyond repair. The restorers had to completely dismantle the heavily disintegrated mahogany wainscot, flatten the deformed panels, restore and put them back in its original place.
The Region of Pilsen and the European Union contributed financially to the reconstruction and restoration of the residence through the Integrated Regional Operational Programme (IROP). The total cost of the construction work, restoration, architectural study, project documentation, archaeological survey, geodetic survey, interior equipment and other items amounted to ca. 4.5 million euros.
Sightseeing tour route opening hours
April–October: Fridays, Saturdays and Sundays upon prior appointment
November–March: Fridays and Saturdays upon prior appointment
https://www.adolfloosplzen.cz/
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru