archiv detailplzeň: výstava magičtí lucemburkové v industriálních prostorách bývalé papírny na slovanech v plzni

Plzeň: Výstava Magičtí Lucemburkové v industriálních prostorách bývalé papírny na Slovanech v Plzni

Do 30. listopadu 2017 lze shlédnout výstavu Magičtí Lucemburkové v industriálních prostorách bývalé papírny na Slovanech v Plzni.

Největším lákadlem pro návštěvníky jsou věrné kopie korunovačních klenotů, jež kdysi vlastnil císař a král Karel IV., a které vyrobil zlatník a šperkař Jiří Urban z Turnova se svým týmem. Divák má možnost vzájemně mezi sebou porovnat císařskou korunu, jejíž originál je ve Vídni, Svatováclavskou korunu českých králů z katedrály sv. Víta na Pražském hradě, korunu římského krále zdobící trvale relikviářovou hlavu Karla Velikého v pokladnici v německých Cáchách a korunu langobardských králů, která se nachází v Monze.

Představena je také proslulá knihovna krále Václava IV., který patřil společně se svým příbuzným Janem z Berry mezi největší sběratele iluminovaných rukopisů v době pozdního středověku. Faksimile Bible Václava IV., zastoupená na výstavě kompletně všemi osmy svazky, je obecně považována za „mercedes“ mezi vědeckými kopiemi a do Prahy byla zapůjčena stejně jako kopie korunovačních klenotů ze soukromé ostravské sbírky.

Peter Kováč

 

K výstavě:

www.magictilucemburkove.cz


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru